Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Lotnisko w Suwałkach będzie nosiło imię gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza

29 czerwca 2024

Lotnisko w Suwałkach będzie nosiło imię gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza / Mateusz Duchnowski

Okolicznościowy przelot samolotów rozpoczął uroczystości na suwalskim lotnisku. W sobotę, 29 czerwca odsłonięto tablicę z imieniem legendarnego pilota Dywizjonu 303. W wydarzeniu wziął udział marszałek Łukasz Prokorym oraz przewodniczący sejmiku Cezary Cieślukowski.

Marszałek Łukasz Prokorym zaznaczył, że samorząd województwa zamierza wspierać rozwój suwalskiego lotniska. 

– Jednym z największych wyzwań tej kadencji samorządu jest stworzenie stałego i profesjonalnego połączenia regionu z innymi województwami, a także krajami Unii Europejskiej, koncepcja będzie dotyczyła obu lotnisk i obu pasów startowych.      

W trakcie wydarzenia odbyła się uroczysta musztra wojskowa oraz odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy z udziałem rodziny pilota.

Jak powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, gen. bryg. pil. Witold Urbanowicz to wyjątkowa postać w historii lotnictwa.

– Pamiętamy o swoich bohaterach. Postawa i dokonania tego wybitnego pilota zasługują na upamiętnienie jego czynów.

Witold Aleksander Urbanowicz urodził się 30 marca 1908 roku w Olszance koło Suwałk. Był generałem brygady, pilotem Wojska Polskiego, podpułkownikiem Królewskich Sił Powietrznych oraz dowódcą dywizjonu 303. Zmarł 17 sierpnia 1996 roku w Nowym Jorku.

Suwalskie lotnisko w czasie II Wojny Światowej pełniło funkcję wyłącznie polowego. W latach 80. ubiegłego wieku otwarto tam aeroklub. W 2018 oraz 2019 roku samorząd województwa wsparł finansowo lotnisko kwotą 6 mln zł.

Po wydarzeniu odbyła się impreza lotnicza Odlotowe Suwałki Air Show. To trzecia edycja festiwalu lotniczego, który otrzymał nagrodę Podlaskiej Marki Konsumentów w 2023 roku. Publiczność mogła zobaczyć pokazy lotnicze, w tym akrobacje powietrzne, przeloty zabytkowych i współczesnych samolotów. Festiwal był okazją do zaprezentowania umiejętności pilotów, a także promowania lotnictwa.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: posłowie z regionu, wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, wicewojewoda Paweł Krutul, radna wojewódzka Anna Naszkiewicz oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Monika Pańko
fot.: Mateusz Duchnowski

Opublikował: Barbara Likowska-Matys

29 czerwca 2024

Powrót na początek strony