Liceum ogólnokształcące w Sejnach świętuje 80-lecie
Liceum ogólnokształcące w Sejnach świętuje 80-lecie / Paweł Krukowski
Wręczając pamiątkowy grawerton, marszałek gratulował i życzył dyrekcji oraz uczniom szkoły, aby kolejne lata były latami sukcesu i świetności, a nauka była zawsze kluczem do lepszego życia.
– Ten jubileusz pięknie wpisuje się w dzień edukacji w naszym województwie. Przypomina też, jak ważnym przystankiem na naszej drodze życia jest szkoła – mówił Łukasz Prokorym. – Dziś jest dzień, kiedy wspominamy czasy młodzieńcze, szkolne ławki, ale i nauczycieli, dziękując im przy tej okazji, że – będąc naszymi przewodnikami na drodze do wiedzy i nauki – pomogli w osiągnięciu sukcesów w życiu zawodowym i społecznym. Bo jak mówił Seneka – „nie dla szkoły, ale dla życia się uczymy”.
O tym, że działalność i sukcesy tej placówki edukacyjnej są dumą mieszkańców Sejn, mówił Waldemar Kwaterski.
– Dzisiejszy jubileusz to powód do dumy. Wiele historii, wyrzeczeń, talentów wykutych w tej szkole, to wielka tradycja Sejn. Wierzę, że pomimo tego niekorzystnego trendu demograficznego szkoła będzie nadal się rozwijać i będzie powodem do dumy dla naszych mieszkańców – zaznaczył radny.
Absolwent szkoły rocznik 1973 Piotr Turkowski z sentymentem wspominał lata nauki.
– Czuje się tu dziś ducha historii. Szkoła jako budynek zmieniła się bardzo, jest piękny, odnowiony, ale atmosfera jest taka, jaka była, jakbym wyszedł stąd wczoraj – przyznał.
Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach Andrzej Małkiński z kolei podkreślił, jak ważną częścią szkolnej wspólnoty są dla niego uczniowie.
– Jesteśmy małą społecznością, ale uczniowie są dla mnie bardzo ważni. Dziękuję wam, że jesteście! – mówił do swoich podopiecznych, dodając: – Realizujemy wspólnie wiele projektów, uczniowie wyjeżdżają na praktyki zagraniczne, a nauczyciele na wizyty studyjne, ciągle się rozwijamy.
W ramach obchodów jubileuszu w szkole uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą nauczycielom oraz uczniom liceum, którzy zostali zamordowani w czasie wojny.
Przed uroczystościami marszałek Łukasz Prokorym oraz radny wojewódzki Waldemar Kwaterski odwiedzili Muzeum Ziemi Sejneńskiej im. abp. Romualda Jałbrzykowskiego, prowadzone przez Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Sejnach
Monika Pańko, Cezary Rutkowski
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Paweł Krukowski
Początki funkcjonowania obecnego liceum ogólnokształcącego w Sejnach sięgają października 1944 r. Na początku była to szkoła prywatna, dopiero w 1950 r. wpisano ja do rejestru szkół państwowych. Liczba uczniów w szkole sukcesywnie rosła, a użytkowany murowany jednokondygnacyjny budynek nie był w stanie wszystkich pomieścić. W latach 19957/58 szkoła przeniosła się do pokoszarowych budynków. W dniu 400-lecia Sejn nadano liceum patrona, którym został Szymon Konarski, uczestnik powstania listopadowego i wielu bitew. W 2000 r. utworzono Zespół Szkół Ogólnokształcących, w skład którego w 2014 r. weszło technikum.