Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

19 października 2024

Legendarny kapłan „Solidarności” zginął 19 października 1984. Został porwany, a następnie brutalnie zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. W rocznicę tragicznych wydarzeń sprzed 40 lat kwiaty pod pomnikiem niezłomnego duchownego złożyli marszałek Łukasz Prokorym, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Dzieciństwo i wczesna młodość bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest mocno związana z Podlasiem. Urodził się i wychował we wsi Okopy niedaleko Suchowoli.

– To postać w historii Polski wybitna, podziwiana i czczona przez całe polskie społeczeństwo, ale dla nas, mieszkańców regionu, z którego się wywodził, jest szczególnie ważny. Tu się wychował, tu dorastał i to podlaska ziemia go ukształtowała. Do nas, może nawet bardziej niż do innych, należy pielęgnowanie pamięci o nim – mówił marszałek Prokorym.

Przypomniał również o budowie Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach, które powstaje, jako wspólne przedsięwzięcie Samorządu Województwa Podlaskiego i Ministerstwa  Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– To taki nasz hołd pamięci, ale też wotum wdzięczności złożone księdzu Jerzemu za jego pełne poświęcenia życie i męczeńską śmierć, ale też innym niezłomnym duchownym, w czasach komunizmu prześladowanym za głoszenie prawdy, duchowe wsparcie i pomoc ofiarom.

O konieczności upamiętniania historii bł. ks. Jerzego mówił też wojewoda.

– To postać pomnik, to orędownik walki o wolną i demokratyczną Polskę, kapelan „Solidarności”, duchowny zaangażowany o prawa obywatelskie i prawa człowieka. W jego życiorysie odbija się wszystko, co było trudne i niebezpieczne w PRL-u.

Ks. Jerzy Popiełuszko został uprowadzony i zamordowany przez trzech funkcjonariuszy SB 19 października 1984 r. Przewożony w bagażniku i torturowany, został związany i wrzucony do rzeki. Wieść o jego śmierci nie od razu dotarła do publicznej wiadomości. Tamten czas doskonale pamięta Tadeusz Truskolaski.

– Pamiętam ten moment, kiedy stwierdzono zaginięcie księdza Jerzego, a później odnalezienie ciała na tamie przy Włocławku. To był ogromny wstrząs – wspominał prezydent. – A następnie znalezienie tych zabójców i ich proces transmitowany przez komunistyczną telewizję, fałszujący rzeczywistość. To wszystko doskonale pamiętam. I dlatego uważam, że każda forma upamiętnienia jego życia, pokazania, jakim był człowiekiem, jakim był duchownym, jest jak najbardziej potrzebna.

Jerzy Popiełuszko urodził się w skromnej rodzinie rolników. Dorastał i kształcił się w Okopach i Suchowoli następnie studiował w Wyższy Metropolitarnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Od sierpnia 1980 r. był związany ze środowiskami robotniczymi, aktywnie wspierał także NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował pomoc prześladowanym i skrzywdzonym. Organizował rozdział darów, które były przywożone z zagranicy. W kościele św. Stanisława Kostki od 28 lutego 1982 organizował Msze za Ojczyznę. Swoją działalnością duszpasterską oparł na przesłaniu św. Pawła „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Miał ogromny autorytet i poparcie w społeczeństwie. Msze za Ojczyznę przyciągały tłumy wiernych z całej Polski.  Działalność ks. Jerzego Popiełuszki ówczesne władze PRL uznały za krytykę i sprzeciw wobec systemu komunistycznego. Ks. Jerzy Popiełuszko został uprowadzony i zamordowany przez trzech funkcjonariuszy SB 19 października 1984 r. Przewożony w bagażniku, torturowany został związany i wrzucony do rzeki. Wieść o jego śmierci nie od razu dotarła do publicznej wiadomości, ale po 10 dniach od morderstwa. Jego śmierć nie tylko poruszyła społeczeństwo, ale także stała się ważnym punktem w historii Polski. Do dziś nie wyjaśniono wszystkich okoliczności tej zbrodni.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas mszy na Placu Piłsudskiego w Warszawie. W nabożeństwie uczestniczyło ok. 150 tys. wiernych.

Wśród podlaskich wydarzeń upamiętniających 40. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności” był wyjątkowy koncert w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli „Psalmy z Podlasia”. Kompozytorem i dyrygentem był Piotr Rubik.

 

Aneta Kursa

fot.: Mateusz Duchnowski

Publikujący: Aneta Kursa

19 października 2024

Powrót na początek strony