Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Nowe hale w narwiańskim Pronarze

12 grudnia 2022

Marszałek Olbryś przy mikrofonie

Nowe hale w narwiańskim Pronarze

Trzy nowe hale produkcyjne, które zlokalizowane są na terenach przy ul. Bielskiej w Narwi, to także kilkaset dodatkowych miejsc pracy. W uroczystym otwarciu najnowszych inwestycji Pronaru uczestniczył w poniedziałek, 12 grudnia, wicemarszałek Marek Olbryś.

– Logo województwa podlaskiego to żubr w pikselach. Te piksele to są różne piękne chwile w naszym życiu, piękne podmioty, ale jestem przekonany, że kręgosłup tego żubra jest tutaj, w Pronarze w Narwi – powiedział Marek Olbryś.

Wicemarszałek docenił w tym zakresie prezesa przedsiębiorstwa Sergiusza Martyniuka. Gratulując mu i życząc firmie dalszych sukcesów, zapewnił, że może on liczyć na dalsze wsparcie władz regionu.

– My, jako Zarząd Województwa Podlaskiego, chcemy chwalić się takimi ludźmi, którzy chcą tworzyć coś dużego. Nie bez przyczyny marszałek Artur Kosicki powiedział, że to ludziom zawdzięczamy rozwój. To bardzo ważne, bo żeby myśleć o teraźniejszości, trzeba wybiegać w przyszłość – podkreślił.

Z kolei Sergiusz Martyniuk przekonywał, że siłą przedsiębiorstwa z Narwi jest konsekwentne tworzenie własnej marki z uwzględnieniem potrzeb rynku.

– My produkujemy takie rzeczy, których nigdzie indziej się nie kupi. Mamy swoją wizję, pracujemy kilka, a nawet kilkanaście lat do przodu, bo projektujemy przyszłość naszym już myśleniem – mówił prezes Pronaru.

Sergiusz Martyniuk zaznaczył, że największym bogactwem naszego regionu są jego mieszkańcy.

– Ta rozbudowa została zrealizowana z myślą o nich, żeby nie jechali do Anglii, Belgii, tylko zostali u nas – podkreślił.

Zwiększenie produkcji i nowe miejsca pracy

I tak pierwsza z nowo otwartych hal stanowi część fabryki nr 1. Będą w niej powstawały elementy z tworzyw sztucznych na bazie poliestrów. Druga została przeznaczona do produkcji maszyn do zbioru zielonek i organizacyjnie jest częścią fabryki w Strabli. Produkcja tych maszyn tym samym ulegnie znacznemu zwiększeniu.

Trzecia z hal to zupełnie nowy rozdział w historii przedsiębiorstwa. W tym zakładzie produkcyjnym (fabryka nr 4 w Narwi) będą powstawały nieprodukowane dotąd przez Pronar komponenty – elektryczne wiązki kablowe. Będą one stosowane w maszynach (rolniczych, komunalnych i recyklingowych), a także oferowane podmiotom na rynku krajowym i zagranicznym.

– Robimy unikalne maszyny i w związku z tym zadania, jakie stawiamy przed tą dziedziną elektroniki i elektryczności, są specjalne – mówił Martyniuk.

Podczas poniedziałkowej uroczystości przyznano także kilkanaście wyróżnień za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków w pracy zawodowej osobom zatrudnionym w Pronarze.

– To są wspaniali młodzi ludzie, którzy sumiennie podchodzą do swojej pracy. Nie mielibyśmy tych hal, nie byłoby tutaj żadnych odznaczeń, gdyby nie oni – mówił prezes Pronaru, gratulując odznaczonym.

 

W otwarciu nowych inwestycji Pronaru uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele świata nauki, służb mundurowych i duchowieństwa.

Pronar to przedsiębiorstwo założone w 1988 roku w niewielkiej podlaskiej miejscowości Narew. Firma jest niekwestionowanym liderem w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń dla rolnictwa, usług komunalnych oraz branży transportowej z blisko 50-procentowym udziałem w polskim rynku oraz liczącym się w świecie producentem kół do maszyn rolniczych i komunalnych, elementów pneumatyki i hydrauliki siłowej, osi do przyczep, a także profili stalowych i elementów z tworzyw sztucznych.

Maszyny i urządzenia z Narwi konkurują na międzynarodowych rynkach i z sukcesem je zdobywają. Firma posiada sieć dealerską we wszystkich krajach Unii Europejskiej, Skandynawii i Rosji. Swoje produkty eksportuje do ponad 80 krajów, m.in. na kontynent afrykański, do obu Ameryk czy Nowej Zelandii.

Anna Augustynowicz/Paulina Tołcz
red.: Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk

Opublikował: Małgorzata Januszkiewicz

12 grudnia 2022

Powrót na początek strony