Nowe rondo w Kolnie oficjalnie otwarte
– Udręka mieszkańców Kolna ma swój kres. W ciągu dwóch lat udało się zakończyć inwestycję, która poprawi komunikację w mieście, ograniczy liczbę wypadków, do których w tym miejscu wcześniej dochodziło i poprawi estetykę Kolna. Taki był nasz cel i został zrealizowany – podkreślał wicemarszałek Olbryś, w zarządzie województwa odpowiedzialny m.in. za infrastrukturę drogową.
Rondo usytuowane jest w ciągu drogi wojewódzkiej 647. Radny Sekściński przypomniał, że jest to kolejne w ostatnim czasie wydarzenie związane z drogami wojewódzkimi na terenie powiatu kolneńskiego.
– Dwa miesiące temu podpisywaliśmy umowę na wykonanie projektu ścieżki rowerowej na drodze wojewódzkiej 647 (przyp. red.: chodzi o odcinek Kolno-Zabiele), a dzisiaj wieńczymy nasze działania, które tak naprawdę rozpoczęliśmy cztery lata temu. Sprowadzają się one do tego, aby wymazać miasto Kolno, powiat kolneński z mapy wykluczenia komunikacyjnego na terenie województwa. Bo te tereny przez wiele lat były w zapomnieniu – mówił radny i przekazał gratulacje z okazji otwarcia ronda od posła Kazimierza Gwiazdowskiego.
Starosta kolneński Tadeusz Klama podkreślał, że nowo wybudowane skrzyżowanie jest bardzo ważnym punktem na mapie drogowej całego powiatu:
– Ruch jest tutaj bardzo duży, bo z ronda korzystają podróżni zjeżdżający z dróg krajowych, a także mieszkańcy gmin: Stawiski, Grabowa i Kolna.
Inwestycja kosztowała ok. 12 mln zł. Jak informował dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Mariusz Nahajewski, sporą część tych pieniędzy pochłonęła budowa półtorakilometrowego kanału odprowadzającego wodę z pasa drogowego i łączących się z nim dróg. Dzięki temu zlikwidowano nawracający przy dużych deszczach problem, z którym borykali się mieszkańcy i podróżni przejeżdżający przez stare skrzyżowanie.
Nowe skrzyżowanie w ruchu kołowym (bo tak brzmi właściwe określenie ronda w prawie o ruchu drogowym) jest szerokie i wygodne. Zewnętrzna średnica ma 38 metrów, natomiast średnica wyspy środkowej 20 metrów. Średnica pierścienia najazdowego to 27 metrów. Szerokość jezdni to 5,5 m, szerokość pierścienia najazdowego – 3,5 m.
Na rondzie zamontowano również urządzenia podczyszczające oraz separatory substancji ropopochodnych z osadnikami części mineralnych. Znalazł się tam żelbetowy kanał deszczowy.
Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski