Odsłonięcie tablicy upamiętniającej płk. Jana Kamieńskiego, żołnierza AK
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej płk. Jana Kamieńskiego, żołnierza AK / Krystian Guzewicz
– Nasza historia jest pełna przykładów bohaterstwa i poświęcenia, które wciąż inspirują nas do działania. Niech pamięć o Żołnierzach Niezłomnych trwa w nas i kolejnych pokoleniach, bo to oni walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Chwała i cześć ich pamięci – mówił Marek Malinowski.
Uroczystości upamiętniające postać polskiego bohatera, oficera Wojska Polskiego, Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, płk. Jana Kamieńskiego rozpoczęły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na grobie „Niezłomnego”. Rodzinie wręczono awans Jana Kamieńskiego na stopień pułkownika. Obyło się też nabożeństwo w intencji ojczyzny, której przewodniczył metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Następnie odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą postać oficera.
Jan Kamieński był jednym z 316 „Cichociemnych”, polskim żołnierzem szkolonym w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych (dywersji, sabotażu, wywiadu, łączności i prowadzenia działań partyzanckich). Jako skoczek spadochronowy został przerzucony do Polski drogą powietrzną. Pułkownik Jan Kamieński o pseudonimach: „Cozas”, „Frant”, „Chyży”, „Konar”, „Litwin”, „Klimaszewski”, urodzony w 1906 r. w Klewinowie na ziemi juchnowieckiej w Podlaskiem w czasie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu walczył o niepodległość Polski. Uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r. oraz kampanii francuskiej 1940 r. Zagrożony aresztowaniem wyjechał z kraju. Pozostał na emigracji. Zmarł w 1987 r. w Spring Hill w Stanach Zjednoczonych.
źródło: IPN w Białymstoku
Monika Pańko
red. Aneta Kursa