Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej płk. Jana Kamieńskiego, żołnierza AK

10 marca 2024

Marek Malinowski stoi przed pomnikiem żołnierza wyklętego.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej płk. Jana Kamieńskiego, żołnierza AK / Krystian Guzewicz

Apel pamięci oraz ceremonia złożenia kwiatów na grobie bohatera – w niedzielę, 10 marca w Tryczówce (gm. Juchnowiec Kościelny), na placu przy kościele parafialnym, odbyły się uroczystości upamiętniające postać jednego z „Żołnierzy Wyklętych”, płk. Jana Kamieńskiego. Wziął w nich udział Marek Malinowski, członek zarządu województwa.

– Nasza historia jest pełna przykładów bohaterstwa i poświęcenia, które wciąż inspirują nas do działania. Niech pamięć o Żołnierzach Niezłomnych trwa w nas i kolejnych pokoleniach, bo to oni walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Chwała i cześć ich pamięci – mówił Marek Malinowski.

Uroczystości upamiętniające postać polskiego bohatera, oficera Wojska Polskiego, Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, płk. Jana Kamieńskiego rozpoczęły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na grobie „Niezłomnego”. Rodzinie wręczono awans Jana Kamieńskiego na stopień pułkownika. Obyło się też nabożeństwo w intencji ojczyzny, której przewodniczył metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Następnie odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą postać oficera.

Jan Kamieński był jednym z 316 „Cichociemnych”, polskim żołnierzem szkolonym w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych (dywersji, sabotażu, wywiadu, łączności i prowadzenia działań partyzanckich). Jako skoczek spadochronowy został przerzucony do Polski drogą powietrzną. Pułkownik Jan Kamieński o pseudonimach: „Cozas”, „Frant”, „Chyży”, „Konar”, „Litwin”, „Klimaszewski”, urodzony w 1906 r. w Klewinowie na ziemi juchnowieckiej w Podlaskiem w czasie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu walczył o niepodległość Polski. Uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r. oraz kampanii francuskiej 1940 r. Zagrożony aresztowaniem wyjechał z kraju. Pozostał na emigracji. Zmarł w 1987 r. w Spring Hill w Stanach Zjednoczonych.

źródło: IPN w Białymstoku
Monika Pańko
red. Aneta Kursa

Opublikował: Dawid Korpacz

10 marca 2024

Powrót na początek strony