Opłatkowe spotkanie w łomżyńskim szpitalu
- Świąteczne spotkanie w szpitalu, największa uroczystość opłatkowa w naszym mieście, ma zawsze niezwykły klimat. Dziękuję za to w imieniu zarządu i całego samorządu. To także czas podsumowań i można powiedzieć: to był dobry rok - pełen inwestycji, aktywności. Udało się wiele zrealizować, chociaż przed nami także wiele. W 2025 roku już zaplanowany jest np. rozwój kardiologii, modernizacja pediatrii, onkologii, a także przebudowa parkingu czy instalacje fotowoltaiczne. Będziemy sięgać do różnych źródeł finansowych - powiedział Jacek Piorunek.
Podkreśli, że nowe zadania, w tym poradzenie sobie z deficytem, brakiem finansów za tzw. nadwykonania, spoczną na barkach nowego dyrektora.
- Smutno nam, że odchodzi dyrektor Jarosław Pokoleńczuk. Dziękuję mu w imieniu zarządu za - to zgodna opinia - dobre lata, dobre zarządzanie. Wierzę, że obecne problemy przebrniemy i na opłatku za rok nie będziemy musieli o nich mówić. Zapewniam, że samorząd województwa będzie nadal dbać o infrastrukturę ochrony zdrowia: szpitale, stacje pogotowie i inne placówki, bo jest to także kwestia naszego bezpieczeństwa - dodał Jacek Piorunek składając świąteczne życzenia.
Po dłuższej nieobecności z pracownikami szpitala i gośćmi spotkał się odchodzący dyrektor Jarosław Pokoleńczuk.
- To moje ostatnie życzenia jako dyrektora. Mam nadzieję, że jeszcze będę miał okazję je przekazywać, ale już prywatnie. Życzę wszystkim zdrowia. To może świąteczny banał, ale moje osobiste doświadczenia wskazują, że zdrowie jest najważniejsze. Te 4,5 roku bardzo szybko upłynęły. Spotkaliśmy się po raz pierwszy w maju 2020 roku, kiedy szpital działał zupełnie inaczej w czasach pandemii. Stopniowo wspólnie z ograniczeń wychodziliśmy. Dziękuję za wsparcie. Chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić: moje odejście jest wyłącznie spowodowane sytuacją zdrowotną. Nie ma w tym żadnego drugiego dna, nie było żadnych nacisków, a wręcz przeciwnie - mówił Jarosław Pokoleńczuk.
Za największe sukcesy swojego okresu kierowania szpitalem uznał remonty kilku oddziałów, rozwój kardiologii do poziomu jednej z najlepszych w województwie, a przede wszystkim reaktywację oddziału dziecięcego, który zastał zamknięty.
- To świetny oddział. Dziękuję - podsumował.
Wśród gości opłatkowego spotkania byli m. in. biskup ordynariusz łomżyński Janusz Stepnowski i biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski.
- Wielu z nas boryka się ze zdrowiem. W naszej łomżyńskiej społeczności populacja osób starszych rośnie. Szpital, który się nami zajmie jest niezbędny - podkreślał biskup Janusz Stepnowski, który dokonał poświęcenia opłatków i wigilijnych potraw.
Życzenia i podziękowania przekazali też m. in. starosta Lech Marek Szabłowski, Marlena Siok w imieniu wiceministra rolnictwa Stefana Krajewskiego, a harcmistrz Wiesław Domański - Betlejemskie Światło Pokoju. Licznie zgromadzeni pracownicy szpitala i goście złożyli sobie świąteczne życzenia dzieląc się opłatkiem.
Rada społeczna
Świąteczny nastrój dominował tego dnia w łomżyńskim szpitalu, ale nie całkowicie. Po zakończeniu opłatkowej uroczystości Jacek Piorunek otworzył pierwsze posiedzenie Rady Społecznej Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, która rozpoczyna kadencję. Przedstawił też przewodniczącą Rady. Została nią Maria Konopka, bankowiec o wieloletnim doświadczeniu, wykładowca akademicki, prezes miejskich struktur Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.
- Chcę, aby szpital był wojewódzkim nie tylko z nazwy. Żebyśmy nie musieli szukać pomocy specjalistów w dużych ośrodkach. Jestem dumna, że zostałam przewodniczącą tak wspaniałego zespołu złożonego z ludzi znanych i mających determinację do pracy społecznej - mówiła Maria Konopka.
Jej zastępcą został łomżyński radny i przedsiębiorca Dariusz Domasiewicz, a w komisji, której zadaniem będzie wybór nowego dyrektora szpitala, radę będzie reprezentował Janusz Cieciórski. W skład gremium weszli także m. in. samorządowcy, w tym radna Sejmiku Bernadeta Krynicka, starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski i wójt Piątnicy Krzysztof Kozicki, przedstawiciele instytucji i środowisk z Łomży, Kolno, Rajgrodu i innych i ośrodków. Poza sprawami kadrowymi Rada omówiła na swym pierwszym spotkaniu także sytuację finansową szpitala i zamierzenia inwestycyjne.
tekst i fot. Maciej Gryguc