Plany rozwojowe spółki PKS Nova
Plany rozwojowe spółki PKS Nova / Paweł Krukowski
Jak podkreślał marszałek, głównym zadaniem spółki jest likwidacja wykluczenia komunikacyjnego i podniesienie usług transportowych.
– Chcemy, aby transport publiczny odzyskał należne mu miejsce na mapie komunikacyjnej regionu, aby marka PKS Nova dobrze się kojarzyła – mówił Łukasz Prokorym. – Zaproponowałem panu prezesowi, aby do współodpowiedzialności za transport publiczny zaprosił też gminy poprzez współfinansowanie w pewnej części tych tras, które przez te gminy przebiegają. Takie rozmowy odbyły się już w ponad połowie ze 118 podlaskich gmin, a ich efekty są obiecujące.
Marszałek zaznaczył, że dla poprawy sytuacji w spółce niezbędna jest odpowiednia polityka kadrowa.
– Musi nastąpić upodmiotowienie kierowców. Potrzebny jest jasny, przejrzysty system premiowy i motywacyjny – mówił marszałek. – Przedstawienie uczciwych kryteriów spowoduje, że praca kierowcy, czyli tego podstawowego pracownika spółki, stanie się bardziej atrakcyjna – dodał.
Podczas wtorkowego spotkania poinformowano też opinię publiczną o stwierdzonych nieprawidłowościach w spółce zarządzanej przez poprzedniego prezesa i poprzednią Radę Nadzorczą. Zbigniew Wojno zwrócił uwagę na brak podstawowych dokumentów takich jak plan finansowy, plan inwestycyjny czy plan zamówień publicznych, ogromny wzrost na przestrzeni czterech lat wydatków na premie dla kadry menadżerskiej, korzystanie z usług doradców, którzy do rozwoju firmy nic nie wnosili.
Prezes Wojno zaznaczył, że pomimo połączenia siedem lat temu pięciu samodzielnych oddziałów (Białystok, Łomża, Suwałki, Siemiatycze, Zambrów) nie nastąpiła faktyczna integracja – wewnątrz funkcjonuje mocne rozproszenie organizacyjne.
Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski