Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Plany rozwojowe spółki PKS Nova

25 czerwca 2024

Marszałek przemawia do mikrofonu. Obok niego stoi oficjel.

Plany rozwojowe spółki PKS Nova / Paweł Krukowski

Pozyskiwanie dofinansowania na maksymalnym dostępnym poziomie, współpraca z gminami oraz przejrzysty system premiowy dla kierowców – to niektóre z planowanych działań zarządu podlaskiego przewoźnika i zarządu województwa. We wtorek, 25 czerwca, o planach na najbliższą przyszłość informowali marszałek Łukasz Prokorym i prezes PKS Nova Zbigniew Wojno, który na stanowisko został powołany miesiąc temu.

Jak podkreślał marszałek, głównym zadaniem spółki jest likwidacja wykluczenia komunikacyjnego i podniesienie usług transportowych.

– Chcemy, aby transport publiczny odzyskał należne mu miejsce na mapie komunikacyjnej regionu, aby marka PKS Nova dobrze się kojarzyła – mówił Łukasz Prokorym. – Zaproponowałem panu prezesowi, aby do współodpowiedzialności za transport publiczny zaprosił też gminy poprzez współfinansowanie w pewnej części tych tras, które przez te gminy przebiegają. Takie rozmowy odbyły się już w ponad połowie ze 118 podlaskich gmin, a ich efekty są obiecujące.

Marszałek zaznaczył, że dla poprawy sytuacji w spółce niezbędna jest odpowiednia polityka kadrowa.

– Musi nastąpić upodmiotowienie kierowców. Potrzebny jest jasny, przejrzysty system premiowy i motywacyjny – mówił marszałek. – Przedstawienie uczciwych kryteriów spowoduje, że praca kierowcy, czyli tego podstawowego pracownika spółki, stanie się bardziej atrakcyjna – dodał.

Podczas wtorkowego spotkania poinformowano też opinię publiczną o stwierdzonych nieprawidłowościach w spółce zarządzanej przez poprzedniego prezesa i poprzednią Radę Nadzorczą. Zbigniew Wojno zwrócił uwagę na brak podstawowych dokumentów takich jak plan finansowy, plan inwestycyjny czy plan zamówień publicznych, ogromny wzrost na przestrzeni czterech lat wydatków na premie dla kadry menadżerskiej, korzystanie z usług doradców, którzy do rozwoju firmy nic nie wnosili.

Prezes Wojno zaznaczył, że pomimo połączenia siedem lat temu pięciu samodzielnych oddziałów (Białystok, Łomża, Suwałki, Siemiatycze, Zambrów) nie nastąpiła faktyczna integracja – wewnątrz funkcjonuje mocne rozproszenie organizacyjne.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

 

 

Opublikował: Dawid Korpacz

25 czerwca 2024

Powrót na początek strony