Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Podpisanie umowy na przebudowę dróg wojewódzkich

19 czerwca 2024

Oficjele stoją w rzędzie trzymając podpisane umowy.

Podpisanie umowy na przebudowę dróg wojewódzkich / Krystian Guzewicz

Mowa o projekcie pn. „Juszkowy Gród – Zwodzieckie – budowa i rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 687 oraz Tarnopol – Siemianówka – budowa drogi wojewódzkiej nr 688”. Umowę na dotację tej inwestycji podpisał w środę, 19 czerwca wicemarszałek Marek Malinowski. Przedsięwzięcie zostanie dofinansowane z Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 kwotą ponad 216 mln zł.

Jak podkreślił wicemarszałek, dofinansowanie jest bardzo duże, gdyż stanowi aż 85 proc. całej wartości projektu.

– To ważna inwestycja, ponieważ drogi te są w tym momencie bardzo zdegradowane. Mam nadzieję, że za niecałe dwa lata będziemy mogli korzystać ze zrealizowanego przedsięwzięcia. Z całą pewnością poprawi to komfort i bezpieczeństwo podróżujących – mówił Marek Malinowski.

Dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Mariusz Nahajewski poinformował, że łączna długość planowanych do przebudowy dróg wojewódzkich nr 687 i 688 wynosi ok. 25 km, a ich modernizacja jest bardzo potrzebna.

– O przebudowę tej drogi zabiegano wiele lat. W końcu pojawiły się na to środki. Jest to drugi projekt z programu dla Polski Wschodniej. Możemy już startować z realizacją tego przedsięwzięcia – zapowiedział dyrektor.

Szerzej o znaczeniu inwestycji wypowiedział się wójt gminy Narewka.

– Ten odcinek jest bardzo ważny, ponieważ łączy nas ze światem. To najważniejszy ciąg komunikacyjny na terenie naszej gminy. Odbywa się tu ruch nie tylko turystyczny, ale też pomiędzy terminalami przeładunkowymi – powiedział Jarosław Gołubowski.

Planowana przebudowa i rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 688 na odcinku Tarnopol – Siemianówka, która przebiega przez gminę Narewka (w powiecie hajnowskim) obejmuje m.in. poszerzenie jezdni, budowę nowych i przebudowę istniejących zjazdów, budowę ścieżki pieszo-rowerowej, przebudowę skrzyżowań z drogami powiatowymi i gminnymi, a także przebudowę przejazdu kolejowego w Siemianówce.

Natomiast droga wojewódzka nr 687 na odcinku Tarnopol – Zwodzieckie wraz z obejściem m. Lewkowo Nowe i Narewka będzie miała m.in. poszerzoną jezdnię, na trasie Narewki zostanie zbudowany most. Ponadto w Lewkowie Nowym planowana jest rozbiórka starego i budowa nowego. Obie drogi będą miały 7 m szerokości, co znacząco poprawi komfort jazdy.

Paulina Dulewicz
red.: Dawid Korpacz
fot.: Krystian Guzewicz

Opublikował: Dawid Korpacz

19 czerwca 2024

Powrót na początek strony