Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Podsumowanie prac samorządu i nowa inwestycja w gminie Perlejewo

29 lutego 2024

Uroczysta, pięćdziesiąta sesja rady gminy, podczas której przyjęto herb oraz podsumowano pracę samorządu, odbyła się we czwartek, 29 lutego w Perlejewie. Tego dnia podpisano także umowę z wykonawcą kluczowej inwestycji w regionie, jaką jest budowa mostu na rzece Bug, który połączy dwa województwa: podlaskie i mazowieckie. Samorząd województwa reprezentował podczas wydarzeń Marek Malinowski, członek zarządu województwa.

Budowa przeprawy mostowej to przykład inwestycji angażującej aż sześć samorządów.

– To przedsięwzięcie jest doskonałym przykładem współpracy rządu i samorządów różnych szczebli, którym zależy, by ten most, został jak najszybciej wybudowany. To inwestycja o znaczeniu komunikacyjnym, gospodarczym, obronnym i turystycznym, którą wsparliśmy środkami z budżetu województwa. Wszystkim samorządowcom zaangażowanym w ten projekt dziękuję, gratuluję i życzę powodzenia przy jego realizacji – powiedział Marek Malinowski.

­O szczegółach inwestycji opowiadał starosta siemiatycki Marek Bobel. To właśnie starostwo jest liderem projektu. Jak wyjaśnił, most będzie miał długość 412 metrów, dodatkowo zostaną wybudowane drogi dojazdowe - 300 metrów po stronie powiatu siemiatyckiego i 1,8 km po stronie powiatu sokołowskiego, a także ścieżka pieszo – rowerowa z tarasami widokowymi. Łączył będzie dwie miejscowości Granne w woj. podlaskim i Krzemień Wieś w woj. mazowieckim. Powinien powstać do końca 2025 roku.

– Nowy most, znacznie ułatwi mieszkańcom codzienne funkcjonowanie. Po drugiej stronie Bugu mają rodziny, bliskich znajomych, przyjaciół, dzieli ich rzeka, przez co utrudnione, są relacje społeczne. Oprócz przywrócenia więzi rodzinnych most przyniesie również wiele korzyści gospodarczych i turystycznych – powiedział wójt gminy Perlejewo Jakub Wierzbicki.

Koszt inwestycji wyniesie ponad 100 mln zł. Środki pochodzą głównie z rządowego Programu Mosty dla Regionów, ale również z samorządu województwa podlaskiego i mazowieckiego, a także powiatu siemiatyckiego, sokołowskiego oraz gminy Perlejewo i Jabłonna Lacka. 

Podpisanie umowy poprzedziła uroczysta sesja rady gminy. Wymieniając szereg projektów, jakie zrealizowano w ostatnich latach w gminie Perlejewo, wójt Jakub Wierzbicki zaznaczył, że:

 – W latach 2019 -2023 zrealizowaliśmy 66 inwestycji o wartości ponad 48 mln zł, to wyjątkowy sukces służący wszystkim mieszkańcom gminy.

Prężnego rozwoju gminie pogratulował Marek Malinowski. 

- To dla mnie osobiście duża satysfakcja, że spora część tych inwestycji była zrealizowana z udziałem środków z budżetu województwa bądź funduszy unijnych będących w gestii samorządu województwa - zaznaczył członek zarządu. 

W czwartkowych wydarzeniach w Perlejewie wzięli udział m.in.: senator Anna Bogucka, poseł RP Jarosław Zieliński, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, starosta siemiatycki Marek Bobel, starosta sokołowski Elżbieta Sadowska, wójt gminy Jabłonna Lacka Wiesław Michalczuk, pełnomocnik województwa podlaskiego do spraw osób z niepełnosprawnościami Tomasz Piesiecki.

Monika Pańko
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Krystian Guzewicz

 

 

 

Opublikował: Małgorzata Sawicka

29 lutego 2024

Powrót na początek strony