Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ponad 18,6 mln zł dla podlaskich samorządów z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów (FWGiP)

24 kwietnia 2023

Informacje o przyznanych dotacjach na zielonym tle, zawarte w tekście

/ Grafika

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na remonty dróg, modernizację budynków, rewitalizację miejsc rekreacji. Podczas poniedziałkowych (24.04) obrad sejmik województwa podjął decyzję o przyznaniu wsparcia finansowego dla kilkudziesięciu (54) podlaskich samorządów. To już kolejna pula pieniędzy z FWGiP w tym roku. W marcu przyznano z programu blisko 39 mln zł.

Marszałek Artur Kosicki podkreślał, że zainaugurowany przez samorząd województwa w 2021 r. program przynosi znakomite efekty.

– Te pieniądze są bardzo dobrze wykorzystywane, dzięki nim gminy, powiaty i mniejsze miasta mają możliwość realizowania celów inwestycyjnych, które służą wszystkim mieszkańcom. Te ostatnie lata pokazały, że warto wspierać mniejsze samorządy, warto w nie inwestować i chciałbym, abyśmy nadal w ten sposób współpracowali. My Podlasianie wszyscy na tym korzystamy – mówił.

Najwięcej pieniędzy, bo aż 800 tys. zł otrzyma powiat sejneński na dofinansowanie budowy Powiatowego Centrum Sportu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sejnach. Będzie to kompleks sportowy z boiskami do piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki i piłki nożnej, ścianka wspinaczkowa, siłownia, sala do fizykoterapii i rehabilitacji, sala sportów walk, gimnastyki korekcyjnej, a także sala baletowa z oddzielnymi szatniami i natryskami. Teren wokół hali zostanie zagospodarowany, powstaną parkingi i oświetlenie i siłownia zewnętrzna. Centrum będzie też wyposażone w niezbędny sprzęt sportowy.

 – To miejsce ma skupiać młodzież i całe środowisko działające na rzecz rozwoju sportu. Bardzo potrzebna inicjatywa, która pozwoli rozwijać dzieciom i młodzieży pasje sportowe – podkreślał Artur Kosicki.

Niewiele mniej – 750 tys. zł – trafi do Miasta Białystok na dofinansowanie projektu „EKOROWER – ALTERNATYWA DLA SAMOCHODU”. W ramach przedsięwzięcia 300 mieszkańców Białegostoku otrzyma dotację na zakup roweru elektrycznego. Ten projekt ma być pierwszym krokiem do zmniejszenia ruchu samochodowego w stolicy województwa, a tym samym do ograniczenia zanieczyszczeń powietrza.

Radni zdecydowali również o wsparciu finansowym budowy pomnika twórców Kanału Augustowskiego. Na ten cel przyznano Gminie Płaska 260 tys. zł. Upamiętnienie Ignacego Prądzyńskiego – głównego architekta budowli i księcia Ksawerego Druckiego Lubeckiego – pomysłodawcy budowy Kanału Augustowskiego jest związane z obchodzonym w tym roku 200leciem rozpoczęcia budowy tego unikatowego dzieło budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku. O obchodach jubileuszu rozpoczęcia budowy Kanału Augustowskiego pisaliśmy w artykule: 200 lat temu rozpoczęto budowę Kanału Augustowskiego

Gminom i powiatom przyznano także dotację m.in.: do remontów budynków użyteczności publicznej, na instalacje OZE, modernizację sieci wodociągowych i wielu innych zadań – pełna lista projektów objętych dofinansowaniem znajduje się w załączniku.

Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów funkcjonuje od 2021 r. Budżet pierwszej edycji wyniósł 22 mln zł, a z programu skorzystało 40 samorządów. W 2022 r. sejmik na wsparcie mniejszych samorządów przeznaczył 29 mln zł dla 45 gmin i powiatów. W tym roku pierwsze rozdanie miało miejsce w marcu. Pomoc w łącznej wysokości 39 mln zł przyznano 58 samorządom.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka

Publikujący: Aneta Kursa

24 kwietnia 2023

Powrót na początek strony