Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Potrójny jubileusz w powiecie łomżyńskim

21 marca 2024

Wicemarszałek Olbryś i oficjele, jeden z nich trzyma grawerton od UMWP

Potrójny jubileusz w powiecie łomżyńskim

25 lat istnienia Starostwa Powiatowego w Łomży, ale też jubileusze dwóch jednostek kultury powiatu łomżyńskiego – 40 lat muzeum w Drozdowie i 70 lat Regionalnego Ośrodka Kultury, świętowane były środę, 20 marca w sali Filharmonii Kameralnej w Łomży. Wśród gości był m.in. wicemarszałek Marek Olbryś.

– Powiat łomżyński ze swoim położeniem przy ważnych szlakach komunikacyjnych, potencjałem gospodarczym i znakomitym rolnictwem, ale także bogactwem tradycji i kultury jest bardzo ważną częścią województwa. Starostwo jest także sprawnym i kompetentnym organizmem w służbie mieszkańców. Myślę, że powiat znalazł swoje miejsce i życzę, aby nadal z powodzeniem wypełniał misję poprawiania warunków życia mieszkańców – powiedział Marek Olbryś.

Uczestników jubileuszowego spotkania witali w roli gospodarzy starosta Lech Marek Szabłowski, wicestarosta Maria Dziekońska oraz dyrektorzy obu placówek kultury – Ewa Sznejder z Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie oraz Jarosław Cholewicki z Regionalnego Ośrodka Kultury (ROK). 

– Ćwierćwiecza powiatu nie da się tak szybko i prosto podsumować. Próbujemy zatem to dzisiaj zrobić przypominając wyjątkowe, charakterystyczne chwile, wydarzenia i zjawiska. Oczywiście, naszym podstawowym zadaniem jest poprawianie infrastruktury i warunków życia mieszkańców powiatu, ale taką główną cechą wyróżniająca jest to, że – być może jako jedyny powiat w Polsce – prowadzimy  dwie duże instytucje kultury. Nie możemy bowiem zapominać kim jesteśmy i skąd wyszliśmy, z czego wynika nasza tożsamość. Jesteśmy z tego dumni – podkreślał starosta Lech Marek Szabłowski.

Łomżyński powiat ziemski, czyli gminy (gminy miejsko-wiejskie Jedwabne i Nowogród oraz wiejskie – Łomża, Śniadowo, Miastkowo, Zbójna, Piątnica, Przytuły i Wizna) okalające powiat grodzki, Łomżę, powstał w wyniku reformy administracyjnej w 1999 r. Jak przypominał starosta Lech Marek Szabłowski, od początków znajdował się w krajowej końcówce powiatów pod względem dochodów na głowę mieszkańca.

– Stopniowo windowaliśmy się w górę. Zaczynaliśmy od budżetu na poziomie 7 milionów 700 tys. zł. W 2019 r., na początku tej kadencji było to 38 mln, ubiegły rok kończyliśmy z budżetem 156 mln. To nasze starania, ale w ogromnej mierze umiejętne korzystanie z rządowych programów rozwojowych – mówiła wicestarosta Maria Dziekońska wskazując także na dorobek i jakość pracy 7 jednostek podlegających samorządowi.

O początkach istnienia powiatu opowiadał przygotowany specjalnie film, a w rozmowie z prowadzącymi galę Katarzyną Polewko i Mariuszem Rytlem opowiadali starosta Lech Marek Szabłowski i były starosta Krzysztof Kozicki. Ten ostatni mówił np. o pionierskich w regionie, a nawet w kraju, działaniach w zakresie ekonomii społecznej i z uśmiechem wspominał, gdy łomżyńskie starostwo nie mające w swych początkach ani siedziby ani wyposażenia, otrzymywało z Białegostoku pisma z dumą informujące, że otrzyma krzesła i  biurka z likwidowanego urzędu wojewódzkiego w... Łomży. Lech Marek Szabłowski wspominał też jak gmina Śniadowo, w której był wtedy wójtem, na kilkanaście dni znalazła się w województwie mazowieckim (tak chcieli radni), ale w powiecie ostrołęckim zamiast w łomżyńskim, więc samorząd zmienił swoją wolę.     

Powiat łomżyński to m.in. 550 kilometrów dróg, z których 120 km udało się w tej kadencji zmodernizować, stypendia i nagrody dla uzdolnionych twórców i uczniów, wprowadzanie cyfrowych usług i nowych technologii dla mieszkańców, promowanie biznesu, tworzenie dobrych warunków życia, ale podczas jubileuszowej gali główna uwaga skoncentrowana była przede wszystkim na kulturalnym wizerunku powiatu. Jak podkreślał starosta Lech Marek Szabłowski, oparty jest on na dwóch głównych filarach – muzeum w Drozdowie i ROK.

O powstawaniu i przemianach pierwszej z nich opowiadały była dyrektor Stanisława Chyl i obecna – Ewa Sznejder.

– Była to początkowo filia Muzeum Okręgowego w Łomży, potem samodzielna placówka o profilu przyrodniczym – przypomniała Stanisława Chyl.

Muzeum w Drozdowie nie zrezygnowało z badania i popularyzowania przyrody doliny Narwi, ale od kilku lat w znacznie większym stopniu koncentruje się na historii rodu Lutosławskich, postaci Romana Dmowskiego oraz szlachty i ziemiaństwa Ziemi Łomżyńskiej.  

– Lutosławscy to ród niezwykle zasłużony dla Polski. Franciszek Lutosławski i każdy z jego sześciu synów oraz wiele wywodzących z tej rodziny kobiet ma własne hasła w encyklopediach ze względu na działalność, polityczną, społeczną, gospodarczą, oświatową, naukową, artystyczną.... Roman Dmowski był zaprzyjaźniony z tą rodziną, w  dworze w Drozdowie spędził ostatnie miesiące życia i tam zmarł. Wiele jeszcze przed nami  – przypomniała Ewa Sznejder informując także o stopniowym przywracaniu blasku zabytkowemu dworkowi oraz tworzeniu odrębnego pawilonu z ekspozycjami przyrodniczymi.

Regionalny Ośrodek Kultury powstał jako kontynuacja Wojewódzkiego Domu Kultury w Łomży. Przez pewien czas, ze względów prawnych i administracyjnych, miał oficjalną siedzibę w Zbójnej. Od 1990 roku kieruje nim dyrektor Jarosław Cholewicki.         

– Miałem i mam szczęście do ludzi. Pracuję z prawdziwymi osobowościami, najlepszymi fachowcami, kreatywnymi i utalentowanymi. Organizujemy wiele różnorodnych imprez, myślę, że wszyscy wiedzą co to jest Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża, turniej tańca sportowego w Piątnicy czy Dni Kultury Kurpiowskiej. Prowadzimy Zespół Pieśni i Tańca „Łomża”, w klubie AKAT skupiają się tancerze, mamy studio wokalne, taneczną grupę integracyjną „Tacy sami”, pracownię plastyczną  – Jarosław Cholewicki.

Dyrektor nie musiał tylko słownie zachwalać jakości pracy ROK. Przed gośćmi gali zaprezentowali się śpiewak Jacek Szymański, dyrektor Muzycznych Dni,  muzycy pod wodzą Grzegorza Sekmistrza, wokalistki Żaklina Olchowik i Agnieszka Żemek-Pawczyńska oraz ich młodzi podopieczni ze studia wokalnego, tancerze Magdaleny Pardo-Baczewskiej i Jacka Baczewskiego z AKAT-u oraz grupy integracyjnej „Tacy sami”. Publiczność przyjęła widowisko entuzjastycznie.

Na ręce samorządowców powiatu – starosty Lecha Marka Szabłowskiego, wicestarosty Marii Dziekońskiej i przewodniczącego rady Jana Kuczyńskiego – gratulacje, pamiątkowe upominki i kwiaty przekazali m.in. wicemarszałek Marek Olbryś, zastępca prezydenta Łomży Piotr Serdyński, wójt gminy Łomża Piotr Kłys, Bogumiła Olbryś, której Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących współpracuje z Zespołem Pieśni i Tańca „Łomża”, przedstawiciele służb i instytucji w regionie.

Tekst i fot.: Maciej Gryguc

Opublikował: Krystian Guzewicz

21 marca 2024

Powrót na początek strony