Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Rekordowe pieniądze na Ochotnicze Straże Pożarne

25 marca 2024

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup odzieży ochronnej, pojazdów i sprzętu specjalistycznego i szkolenia druhów strażaków. Dofinansowanie na łączną kwotę 3 mln zł otrzyma 111 samorządów z regionu. W poniedziałek, 25 marca radni wojewódzcy podjęli decyzję w sprawie rekordowej dotacji.

Początkowo, w planie finansowym na 2024 rok na Ochotnicze Straże Pożarne (OSP) przeznaczono 2 mln zł. Jak wyjaśniał wicemarszałek Marek Olbryś, w związku z dużym zainteresowaniem władze województwa zdecydowały zwiększyć pulę pieniędzy o kolejny milion.

– Zależało nam na tym, żeby wszystkie wnioski o dotacje, które spełniły wymogi formalne, zostały rozpatrzone pozytywnie. Chcemy, podobnie jak w latach ubiegłych zapewnić jak najlepszej jakości sprzęt dla podlaskich strażaków ochotników, bo oni przecież ratują ludzkie życie i mienie. Chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców województwa – podkreślił Marek Olbryś. 

Przyznana w ramach konkursu, który odbywał się od 12 stycznia do 2 lutego, dotacja będzie mogła zostać przeznaczona na m.in.: zakup węży pożarniczych, latarek, hełmów, radiotelefonów, zakup specjalistycznej odzieży ochronnej.

Zakłada się także możliwość zakupu samochodów pożarniczych, ratowniczo-gaśniczych, zestawów hydraulicznych czy agregatów prądotwórczych. W ramach powyższej pomocy dopuszczalny zostanie również remont specjalistycznego sprzętu przeciwpożarowego oraz remonty pojazdów.

Dotacje pozwolą na szkolenia skierowane do druhów OSP w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym np. zasady kierowania ruchem czy udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach.

W Podlaskiem działa około 340 jednostek OSP. To właśnie strażacy ochotnicy najczęściej jako pierwsi znajdują się w miejscach pożarów, wypadków czy pomagają walczyć ze skutkami klęsk żywiołowych.

W latach 2019 - 2023 z budżetu województwa na podlaskie OSP przekazano około 10 mln zł.

W załączeniu lista przyznanych dotacji.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka

 

 

 

 

Publikujący: Aneta Kursa

25 marca 2024

Powrót na początek strony