Ścieżka rowerowa z Grabówki do Białegostoku oficjalnie otwarta
Otwarcie ścieżki rowerowej / fot.: Paweł Krukowski
Koszt budowy trasy to prawie 1,1 mln zł. Połowę tej kwoty (545 tys. zł) pokryło dofinansowanie z budżetu państwa. Pozostałą część sfinansowały samorządy Supraśla i Powiatu Białostockiego.
– Ta inwestycja jest przykładem, że przy dobrej współpracy z rządem, nawet mniejsze samorządy mogą zrobić naprawdę dużo – podkreślał marszałek Kosicki. – Trasa z całą pewnością poprawi komfort i bezpieczeństwo zarówno kierowców, pieszych, jak i rowerzystów, ale przede wszystkim uzupełni siatkę ścieżek w okolicy Białegostoku. Ta inwestycja dowodzi, że można rozwijać infrastrukturę pieszo-rowerową nie tylko w dużych miastach, ale też w tzw. „obwarzanku białostockim” – zaznaczył.
Również starosta białostocki Jan Perkowski zwrócił uwagę, że ścieżka, która przebiega w ciągu dróg powiatowych (DP 1431B oraz DP1432B) powstała dzięki współpracy rządu i dwóch samorządów:
– Dziękuję radnym gminy Supraśl, dziękuję burmistrzowi Supraśla, bo zawsze możemy liczyć na dofinansowanie do inwestycji związanych z drogami powiatowymi – podkreślał.
Satysfakcji z powstania trasy rowerowej nie krył Radosław Dobrowolski, burmistrz gminy Supraśl, na terenie której znajduje się Grabówka. Podziękował wszystkim, którzy do tej inwestycji się przyczynili.
Choć oficjalnie ścieżkę otwarto w środę, to już od dłuższego czasu korzystają z niej rowerzyści i spacerowicze. I chwalą ją sobie.
– Trasa jest wyjątkowa, bo na całej swojej długości biegnie wzdłuż lasu, po drugiej stronie drogi też jest las, więc jazda rowerem czy spacer są naprawdę bardzo przyjemne. Nawet szum samochodów nie przeszkadza – oceniła pani Marta, która często jeździ ścieżką.
Natomiast pani Paulina zamierza wypróbować nową drogę rowerową na dojazd do Kurian.
– Do tej pory jeździłam szosą zabłudowską, ale koleżanka namawia mnie na przejazd właśnie przez Grabówkę, więc na pewno wypróbuję.
Drogi powiatowe, przy których powstała ścieżka, prowadzą do atrakcyjnych miejsc rekreacji. Zwłaszcza w weekendy rowerzystów na tej drodze było bardzo dużo, a ruch samochodowy też jest spory. Ścieżka w znaczący sposób zwiększyła przepustowość trasy i bezpieczeństwo podróżnych.
W środowej uroczystości uczestniczyli także m.in. wojewoda Bohdan Paszkowski i wicestarosta Roman Czepe.
Aneta Kursa/Monika Pańko
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Paweł Krukowski