Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Święto Niepodległości – obchody w regionie

10 listopada 2023

Święto Niepodległości – obchody w regionie / fot.: Krzysztof Duszyński

W Białymstoku uroczysty marsz i bieg pamięci oraz koncert pieśni patriotycznych, bieg niepodległości w Suwałkach, a w Łomży wydarzenia artystyczne - w sobotę, 11 listopada mieszkańcy Podlaskiego będą świętować 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W samo południe w stolicy województwa mieszkańcy odśpiewają wspólnie Hymn Narodowy – partnerem tego wydarzenia jest Samorząd Województwa Podlaskiego.

Białystok

W Białymstoku główne uroczystości rozpoczną się o godz. 12.30 przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. A wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego odbędzie się wcześniej, o godz. 12. przed Ratuszem na Rynku Kościuszki.

Nie zabraknie także sportowego akcentu. Jak co roku w dzień obchodów wystartuje „Biegnę dla Niepodległej”. Start i meta biegu zlokalizowane będą na al. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku. Początek o godz. 14. Więcej o wydarzeniu można przeczytać na Podlaskie.eu.  

Opera i Filharmonia Podlaska muzycznie uczci 105. rocznicę odzyskania niepodległości. Instytucja przygotowała z tej okazji koncert „Niepodległej”.  Wydarzenie pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego odbędzie się w sobotę, 11 listopada o godz. 19. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Podlaskie.eu.

Głównym obchodom rocznicowym towarzyszyć będą wydarzenia organizowane przez wiele instytucji. I tak już w czwartek, 9 listopada o godz. 19. białostockie „Spodki” zapraszają na koncert pieśni patriotycznej „Chwała Niepodległej”. Wystąpią: Starosielskie Bractwo Śpiewacze, zespół „Kwiaty Polskie” i Chór Związku Piłsudczyków RP z okręgu podlaskiego.

Natomiast w piątek, 10 listopada zaplanowano Wieczór Niepodległości i przemarsz pod hasłem „Wolność krzyżami się mierzy”. Początek o godz. 19. przy Pomniku 42. Pułku Piechoty w Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku. Uczestnicy przejdą też na cmentarz wojskowy, gdzie będą się wspólnie modlić.

Suwałki

Z kolei w Suwałkach obchody rozpoczną się 11 listopada o godz. 10 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej. Oficjalne uroczystości zaplanowano przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego o godz. 12. O godz. 17. w Suwalskim Ośrodku Kultury będzie koncert „Zachowajmy polską duszę”. W przeddzień święta o godz. 19.18 odbędzie się Suwalski Bieg Niepodległości.

Łomża

Wydarzenie „Łomża dla Niepodległej” rozpocznie się o godz. 8.30 przy tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego (ul. Krzywe Koło 1). Tradycyjnie zostaną złożone kwiaty, będzie też odprawione nabożeństwo w intencji ojczyzny.

Nie zabraknie akcentu artystycznego. W czwartek, 9 listopada o godz. 17. w Hali Kultury odbędzie się koncert najpiękniejszych pieśni patriotycznych „Śpiewajmy dla Niepodległej”, a o godz. 18.30 koncert w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.

W piątek, 10 listopada wydarzenia towarzyszące obchodom Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 12 w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie. Z prelekcją „Polscy ziemianie w obronie Ojczyzny podczas wojny polsko – bolszewickiej 1919-1921” wystąpi dr Marcin Schirmer.

Muzeum Północno-Mazowieckim o godz. 18. zaprasza na czytanie performatywne pt. „Ścieżka obok drogi. Wspomnienia Kazimiery Iłłakowiczówny o marszałku Józefie Piłsudskim” oraz patriotyczny spektakl słowno-muzyczny „Pieśni mocy – historia Niepodległej” w wykonaniu zespołu artystycznego 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego „My z Łomży” w Hali Kultury.

Na zakończenie o godz. 19.30 w łomżyńskiej katedrze odbędzie się premiera widowiska historyczno-religijnego „NON POSSUMUS”, poświęconego Prymasowi Polski, bł. Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Paulina Tołcz
red.: Aneta Kursa
fot.: Krzysztof Duszyński

Opublikował: Barbara Likowska-Matys

10 listopada 2023

Powrót na początek strony