Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Sztuczna inteligencja – nadzieje i obawy. Konferencja w Łomży

14 marca 2024

Prezes wręcza w podziękowaniu statuetkę marszałkowi Olbrysiowi

Sztuczna inteligencja – nadzieje i obawy. Konferencja w Łomży

Województwo Podlaskie chce być liderem w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w rozwoju gospodarczym. O tym, jak się zmierzyć z nowymi wyzwaniami i technologiami rozmawiali w Łomży w czwartek, 14 marca uczestnicy VII Forum Społeczno-Gospodarczego „Filary rozwoju – sztuczna inteligencja i cyfryzacja”. Duży udział w przygotowaniu wydarzenia miał urząd marszałkowski, a biorący udział w debacie wicemarszałek Marek Olbryś uhonorowany został statuetką „Filary rozwoju”.

– Sztuczna inteligencja to już teraźniejszość, do której, mam nadzieję, że na czas się przygotowujemy. To bardzo cenne narzędzie, z którego warto korzystać, ale w taki sposób, aby nie szkodziło innym dziedzinom życia. Humanistycznym, ludzkim wartościom. Musimy tego dopilnować, dostrzegać zagrożenia. Dlatego cieszę się, że debatujemy tu w Łomży w gronie przedstawicieli nauki i praktyków gospodarki, a my jako samorządowcy pomagamy w organizacji takiego wydarzenia – mówił wicemarszałek Olbryś.

Jak dodał, ważną rolę odgrywają w spotkaniu przedstawiciele departamentów urzędu marszałkowskiego czy (także marszałkowskich) agencji rozwoju regionalnego z Suwałk i Łomży, które mają instrumenty wspierania ważnych inicjatyw związanych z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji.

– Dowiedziałem się ostatnio całkiem sporo o nadziejach i obawach związanych z tym zjawiskiem. Cieszę się, że Łomża i województwo chcą być liderami w jego rozpoznawaniu, bo im wcześniej zaczniemy o nim mówić, tym lepiej sobie poradzimy – dodał wicemarszałek.

Do zabrania głosu Marek Olbryś zaproszony został podczas forum raz jeszcze, gdy otrzymał statuetkę „Filary rozwoju” za „aktywne i skuteczne działania na rzecz rozwoju subregionu łomżyńskiego oraz wiele lat pracy i zaangażowania na rzecz dobra wspólnego”.

– Polecam państwa uwadze nasza promocyjną „gwiazdę”, czyli Nagrodę Podlaska Marka, która służy właśnie honorowaniu innowacyjnych inicjatyw – dodał wicemarszałek.

Uczestników Forum w łomżyńskiej Hali Kultury witali prowadzący galę Mariusz Rytel, zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski oraz przedstawiciele dwóch fundacji organizujących wydarzenie: Adam Choiński z „Filarów rozwoju” oraz Jacek Kulka z FOTON-u. Wsparcia organizacyjnego udzieliła m. in. ARR ARES z Suwałk.  

– Wychodzimy naprzeciw przedsiębiorcom czy też potrzebom gospodarki. Nasza agencja jest powołana do wspierania inicjatyw innowacyjnych – podkreślał Łukasz Owsiejko, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego ARES, który także został nagrodzony „Filarem rozwoju”.

Uczestnikami wydarzenia byli samorządowcy, przedstawiciele środowisk gospodarczych, świata nauki, instytucji i organizacji tworzących otoczenie biznesu oraz liczna grupa gości m.in. z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Węgier, Włoch.       

– Nie ma ludzi o tak szerokiej wiedzy zebranej z dorobku ludzkości jak niektóre z potężnych modeli sztucznej inteligencji, a nadchodzą jeszcze silniejsze modele, które będą umieć się uczyć. Dlatego musimy każdy krok uważnie obserwować – mówił Michał Krutul z Uniwersytetu Warszawskiego.    

Praktycy zastosowania sztucznej inteligencji w praktyce przedstawiali m.in. system pozwalający orientować się w przestrzeni miejskiej osobom niewidzącym czy sterować osobom niepełnosprawnym ruchowo komputerem za pomocą ruchów głowy i oczu. Jak poinformowali przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, Województwo Podlaskie chce skupiać działania na rzecz sztucznej inteligencji przede wszystkim w przemyśle rolno- spożywczym, metalowo- maszynowym i szkutniczym, w sektorze medycznym i nauk o zdrowiu oraz ekoinnowacji. 

tekst i fot.: Maciej Gryguc

 

Opublikował: Krystian Guzewicz

14 marca 2024

Powrót na początek strony