Dolina Rolnicza 4.0 – konferencja naukowa
Dolina Rolnicza 4.0 – konferencja naukowa / Michał Pawłowski
– Nasze województwo rolnictwem stoi i z niego słynie. Nie wyobrażam sobie, abyśmy mogli zrealizować ideę Doliny Rolniczej 4.0 gdziekolwiek indziej niż tu w Województwie Podlaskim. Do tej pory odbył się szereg spotkań i konferencji, podczas których ustalaliśmy, jak mógłby ten projekt wyglądać. Można mówić o pewnych rzeczach, można też marzyć, ale potem trzeba wdrożyć to w życie. Był już czas na dyskusję. Teraz trzeba działać – mówił marszałek Artur Kosicki.
Wskazał on też, że inicjatywa nie mogłaby powstać bez naukowców i przedsiębiorców, którzy przedstawiali swoje pomysły. To właśnie na podstawie ich propozycji Dolina Rolnicza 4.0 nabiera namacalnego kształtu.
Flagowym działaniem projektu ma być Instytut Żywności Funkcjonalnej. Jego zadaniem będzie przeprowadzanie badań nad tym typem żywności oraz jej certyfikowanie. Podczas konferencji przedstawiony został również nowy projekt – Proces Przedsiębiorczego odkrywania realizowany wspólnie z urzędem marszałkowskim. Zaprezentowano też projekty konkursów i działań związanych z realizacją inicjatywy.
Celem Doliny Rolniczej 4.0 jest stworzenie spójnego ekosystemu innowacji. Zakłada on ścisłą współpracę w obszarach rolnictwa, żywności i zdrowia. Jego pomysłodawca dr inż. Adam Ławicki wyjaśnił, że ekosystem jest wynikiem współpracy biznesu, nauki, administracji i przede wszystkim społeczeństwa. Nakreślił też elementy, które wymagają wypracowania. Są to m.in. komunikacja wiedza i zaufanie. Do podobnych wniosków doszedł w swojej prelekcji prezes Podlaskiego Funduszu Ekosystem Dolina Rolnicza 4.0 Przemysław Sarosiek.
– Nie zależy nam na tym, aby po prostu wydać te 10 milionów euro, które zostały przeznaczone na ten projekt, ani też za całą tę kwotę dołożyć grantów. Ekosystem wyobrażam sobie jako wir napędzany przez samorząd, środowiska akademickie i przedsiębiorców. Jeśli między nimi powstanie ruch, właśnie ten wir, to nasza gospodarka ruszy. W naszym województwie drzemie gigantyczny potencjał, ale trzeba go rozruszać – mówił.
Sposobem na to, jak się wyraził, jest współpraca różnych branż i wsparcie merytoryczne skierowane do przedsiębiorców.
– Należy też spowodować, że będą one konkurencyjne w czymś, czego nikt inny nie prowadził – dodał.
– Żywność funkcjonalna, o której mówili prelegenci, nie została jeszcze unormowana w prawodawstwie. Tutaj jest nasza przewaga. Możemy opracować i zabezpieczyć odpowiednie patenty – dodał Przemysław Sarosiek.
Niezbędnym do urzeczywistnienia Doliny Rolniczej 4.0 jest też przygotowanie fundamentu instytucjonalnego i niezbędnej wiedzy umożliwiającej implementacji systemu na dużą skalę.
Jak dotąd obyły się liczne konferencje i zagraniczne wizyty studyjne. Wyłoniona została też grupa konsultacyjno-doradcza, która w przyszłości będzie wspierać przedsiębiorców pozyskaną do tej pory wiedzą. W pracach grupy uczestniczą przedstawiciele największych podlaskich uczelni, m.in. Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Politechniki Białostockiej. Swoją reprezentację mają także przedsiębiorcy z branży rolniczej, rolno-spożywczej i IT.
W konferencji wzięli też udział m.in. prof. dr hab. Wojciech Miltyk, wiceprezes zarządu Podlaskiego Funduszu Ekosystem Dolina Rolnicza 4.0 oraz Emilia Malinowska, dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości.
Dawid Korpacz
red. Aneta Kursa
fot.: Michał Pawłowski
Najnowsze relacje
- . Rolnictwo i Środowisko Zwycięzcy konkursu Gospodarstwo moich rodziców jest EKO i dba o środowisko
- . Rolnictwo i Środowisko Bezpłatne szkolenia i doradztwo w ramach projektu „Profesjonalne kadry GOZ”
- . Rolnictwo i Środowisko Spotkanie dotyczące konkursu na inwestycje wodno-ściekowe
- . Rolnictwo i Środowisko Kuchnia regionalna - jesień na talerzu - rozstrzygniecie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert