Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Gotowanie z klasą w Ostrożanach

12 lutego 2024

Gotuj z klasą w Ostrożanach (17).jpg

Michał Twarowski i Dominika Koczewska to kolejni młodzi kucharze, którzy zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego konkursu „Gotuj z klasą”. Trzecie w tej edycji konkursu zmagania kulinarne odbyły się w piątek, 9 lutego w Zespole Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostrożanach.

Duet z Ostrożan nie pierwszy raz próbuje swoich sił w konkursie „Gotuj z klasą”.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że przeszliśmy do etapu wojewódzkiego. Bo już po raz trzeci startowaliśmy w konkursie i do tej pory nie udało nam się wyjść z etapu szkolnego. Więc potwierdza się powiedzenie, że do trzech razy sztuka – cieszyła się Dominika Koczewska i podkreślała, że z niecierpliwością oboje z Michałem czekają na finał, który zaplanowano na 15 marca.

Wówczas o nagrodę główną powalczy czternaście zespołów z czternastu podlaskich szkół średnich posiadających w swojej ofercie edukacyjnej profil gastronomiczny. 
Przypomnijmy, że do tej pory odbyły się już eliminacje w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach (pisaliśmy o tym tutaj oraz w Zespole Szkół Rolniczych im. mjra Henryka Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce (pisaliśmy o tym tutaj). W poniedziałek, 12 lutego eliminacje czekają uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Czyżewie. 

Konkurs „Gotuj z klasą” przebiega w dwóch etapach: szkolnym i wojewódzkim. Dwuosobowe zespoły uczniów muszą przygotować potrawy, opowiedzieć o nich i wskazać produkty czy tradycje kulinarne, które ich zainspirowały. Członkowie kapitału konkursowej ocenią walory smakowe, estetyczne, no i właśnie inspirację tradycją.

Zwycięzcy pierwszego etapu będą reprezentować swoją szkołę w etapie wojewódzkim. Finał konkursu odbędzie się w Podlaskiej Akademii Kulinarnej w Białymstoku. Nagrodą główną jest staż w restauracji prowadzonej przez uznanego w środowisku gastronomicznym kucharza.

Celem konkursu „Gotuj z klasą” jest doskonalenie umiejętności kulinarnych, rozbudzanie inicjatywy, pomysłowości i kreatywności wśród młodzieży. Konkurs od pierwszej edycji cieszy się ogromnym zainteresowaniem szkół prowadzących klasy gastronomiczne, a poziom umiejętności kulinarnych uczestników z roku na rok jest coraz wyższy.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji „Gotuj z klasą!” jest tradycyjna kuchnia polska w podlaskim wydaniu. 

Zarząd województwa na organizację przedsięwzięcia przeznaczył 60 tys. zł z budżetu województwa.

 

Aneta Kursa
fot.: Zespół Szkół Rolniczych
       im. Wincentego Witosa w Ostrożanach

 

 

Publikujący: Aneta Kursa

12 lutego 2024

Powrót na początek strony