Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce wzięli udział w kulinarnym konkursie

8 lutego 2024

Uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce wzięli udział w kulinarnym konkursie / Starostwo Powiatowe w Sokółce

Kolejnymi zwycięzcami konkursu „Gotuj z Klasą”, etapu szkolnego, zostali Zuzanna Partyka i Sebastian Taudul. Rywalizacja o pierwsze miejsce odbyła się w czwartek, 8 lutego w Zespole Szkół Rolniczych im. mjra Henryka Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce.

W konkursie biorą udział uczniowie szkół ponadpodstawowych, w których odbywają się zajęcia o profilu gastronomicznym. Zadaniem uczestników jest przygotowanie dwudaniowego menu w oparciu o lokalne i tradycyjne produkty. Oceniany jest wygląd i smak serwowanych potraw z uwzględnieniem dobranych do dań produktów.

Zuzanna Partyka, zwyciężczyni etapu szkolnego nie kryła, że udział w konkursie był bardzo stresujący.

– Pomimo że biorę udział już drugi raz w konkursie, byłam mocno zestresowana. Kosztowało to nas dużo pracy i przygotowań. Jestem jednak zadowolona i myślę, że razem z Sebastianem osiągniemy jeszcze więcej w etapie wojewódzkim – mówiła laureatka konkursu.

Uczniowie rywalizują ze sobą w dwuosobowych zespołach, a kucharze oprócz zaserwowania potraw muszą wykazać się wiedzą o produktach regionalnych. 

Konkurs ma na celu promowanie, doskonalenie umiejętności kulinarnych, rozbudzanie inicjatywy, pomysłowości i kreatywności wśród młodzieży. Przebiega w dwóch etapach: szkolnym i wojewódzkim. Od samego początku  ciszy się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów szkół prowadzących klasy gastronomiczne, a umiejętności uczestników są coraz wyższe.

Finał konkursu „Gotuj z Klasą”, odbędzie się 15 marca w Podlaskiej Akademii Kulinarnej w Białymstoku, a nagrodą jest staż w prestiżowej restauracji pod okiem znanego kucharza.

Samorząd województwa reprezentowała wśród jurorów Iwona Krzyżanowska, zastępca dyrektora, Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Monika Pańko
fot.: Starostwo Powiatowe w Sokółce

Opublikował: Paulina Tołcz

8 lutego 2024

Powrót na początek strony