Niedziela z miodem na kampusie UwB
Wicemarszałek podziękował za dużą frekwencję podczas konferencji i życzył uczestnikom owocnych wykładów.
- Ściśle z wami współpracujemy przy okazji różnych wydarzeń. To ubiegłoroczny Ogólnopolski Dzień Pszczelarza, zorganizowany tu w Podlaskiem, w tym roku mogliście dzięki naszemu wsparciu jechać do Łowicza, przekazać prezydencję na ten rok. Cieszę się też, że współpracujecie z nami w ramach Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego, które rozrasta się z dnia na dzień - mówił do zgromadzonych pszczelarzy Sebastian Łukaszewicz.
Gospodarz niedzielnego spotkania prof. Piotr Zieliński, Dziekan Wydziału Biologii Uniwersytetu, w Białymstoku, dziękując za obecność jego uczestnikom, zauważył, że w gronie tym jest dużo kobiet.
- Liczę na to, że ta konferencja wpisze się na stałe w kalendarz. Niech Wydział Biologii będzie miejscem wymiany myśli naukowców i praktyków - mówił.
Prelekcje poprzedziło rozstrzygnięcie trzeciej edycji konkursu Pszczelarz Roku w województwie podlaskim.
Podobnie jak w poprzednich edycjach konkursu, zgłoszone do niego pasieki by wizytowane przez członków komisji konkursowych. Nie mieli oni łatwego zadania, bo poziom tegorocznych zmagań był wyjątkowo wyrównany. Ostatecznie zdecydowali o zwycięstwie Michała Bakiera, a kolejne miejsca zajęli: Anna Brzosko i Marcin Świderski. Cała trójka otrzymała nagrody finansowe i rzeczowe oraz słowa uznania.
- Na Wasze ręce Drodzy pszczelarze, składam podziękowanie za Wasze zaangażowanie, ciężką pracę, pasję i promocję województwa poprzez tak wyśmienity produkt, jakim jest podlaski miód – zwrócił się do zwycięzców konkursu Sebastian Łukaszewicz.
Po rozstrzygnięciu konkursu było równie ciekawie. To zasługa prelegentów, którzy przygotowali interesujące tematy swoich wystąpień. I tak, rozmawiano o odmianach miodu oraz faktach i mitach z nimi związanych, badaniach jakości wosku i węzy (dr Dariusz Teper i dr Ewa Waś). Mniej przyjemny temat poruszyła dr Beata Bąk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jej wykład dotyczył rozpoznawania objawów zgnilca amerykańskiego pszczół i postępowania w pasiece w razie wystąpienia tej groźnej choroby. Na zakończenie prof. dr hab. Mirosława Kupryjanowicz z Uniwersytetu w Białymstoku opowiedziała o miodzie z perspektywy botanika.
Wykłady były uzupełnione warsztatami praktycznymi dotyczącymi rozpoznawania gatunku miodu metodą pyłkową. Był też kiermasz miodów i rękodzieła.
Podlaska Konferencja Pszczelarska to przedsięwzięcie organizowane przez Samorząd Województwa Podlaskiego ze środków Unii Europejskiej.