Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Obchody Upamiętnienia Świętego Izydora Oracza

19 maja 2024

Oficjele stoją z orderami

Obchody Upamiętnienia Świętego Izydora Oracza / Krzysztof Duszyński

Odznaczenia, wyróżnienia oraz słowa uznania i szacunku przekazano rolnikom w sobotę, 18 maja, w Mońkach i w niedzielę, 19 maja, w Białymstoku. Okazją do tego były Krajowe Uroczystości Upamiętnienia Świętego Izydora Oracza, patrona rolników. Medale dla zasłużonych w rolnictwie otrzymały m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Urząd Miejski w Białymstoku. W imieniu tych instytucji nagrody odebrali: wicemarszałek województwa Wiesława Burnos i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. W uroczystościach wzięli również udział członek zarządu województwa Bogdan Dyjuk, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski oraz wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Najważniejszym punktem obchodów było wręczenie dyplomów i wyróżnień rolnikom i instytucjom z regionu podlaskiego. W niedzielę odznaczono Medalami Świętego Izydora za Szczególne Zasługi w Rolnictwie m.in.: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Urząd Miejski w Białymstoku. Odbyło się to podczas nabożeństwa w kościele pw. Ducha Świętego w Białymstoku, odprawionego pod przewodnictwem abp. Józefa Guzdka, metropolity białostockiego.

– Jest to szczególne odznaczenie. To ważny dzień dla rolników, ale również instytucji wspomagających ich rozwój. Samorząd województwa zawsze wspiera rolnictwo, to siła napędowa naszego regionu, dlatego czujemy się zaszczyceni, że możemy odebrać tak ważną nagrodę  – mówiła Wiesława Burnos, odbierając nagrodę.

Z kolei uczestnicy pierwszego dnia uroczystości, który miał miejsce w Mońkach przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, zgodnie z tradycją zasadzili dąb imienia św. Izydora Oracza.

I jak powiedział właśnie w Mońkach Bogdan Dyjuk, choć święto rolnictwa obchodzone jest w całym kraju, to jednak w naszym województwie ma ono wyjątkowe znaczenie, gdyż Podlaskie to region rolniczy.

– Rolnictwo jest naszą główną siłą gospodarczą. Podlaskie to „Zielone Płuca Polski” z najlepszym produktem rolniczym i spożywczym. A to zasługa naszych rolników, którzy za swoją codzienną, ciężką pracę zasługują na uznanie, szacunek i docenienie. Dlatego w dniu świętego Izydora Oracza, patrona rolników, chcemy ich wyróżnić i odznaczyć – mówił członek zarządu.

Witold Karczewski, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Świętego Izydora Oracza, wyjaśnił tradycję kultywowaną przez tę organizację. –  Nasza inicjatywa wciąż się rozwija. Mamy dwudniowe uroczystości, trwałe miejsce w kalendarzu rolniczych wydarzeń w województwie. Tradycją stało się już, że pierwszy dzień to spotkanie w jednej ze szkół o profilu rolniczym lub kształcącej w zawodach związanych z rolnictwem. W tym roku przypada również 20. edycja przyznawania medalu naszego patrona – wyjaśnił.

W uroczystościach wzięli udział również: radni wojewódzcy Jerzy Leszczyński i Bogusław Dębski, europoseł Krzysztof Jurgiel, samorządowcy, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

***

Święty Izydor to hiszpański rolnik z epoki średniowiecza, który już za życia otoczony był aurą świętości ze względu na żarliwość religijną i wspieranie najbiedniejszych. W ikonografii jego postać przedstawiana jest często w trakcie modlitwy, gdy aniołowie czuwają nad jego zaprzęgiem wołów. Jego szczątki spoczywają w Madrycie, a otoczony jest kultem jako patron rolników.    

Lista laureatów Medali Świętego Izydora w załączeniu.      

Monika Pańko
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Krzysztof Duszyński 

Opublikował: Dawid Korpacz

19 maja 2024

Powrót na początek strony