Podlaskie smaki w nowoczesnym wydaniu – „Gotuj z klasą!” w Rudce
Była to niezwykła okazja dla młodych adeptów sztuki kulinarnej, by zaprezentować swoje zdolności i pasję do gotowania, jednocześnie promując lokalne smaki i tradycje kuchni. Marek Malinowski pogratulował wszystkim biorącym udział w konkursie i zaznaczył, że po raz kolejny odkrył dania, których nigdy wcześniej nie próbował.
– Poziom konkursu był bardzo wyrównany, dania były pomysłowe, smaczne i atrakcyjnie podane. Wybór był bardzo trudny, taką konkurencję ciężko ocenić, jednak jury po długiej dyskusji wybrało zwycięzców. Gratuluję i życzę laureatom powodzenia w konkursie wojewódzkim – mówił.
To dopiero pierwszy etap konkursu, w którym standardowo wzięło udział sześć osób, tworząc trzy drużyny. Każda z par podała zupę i danie główne. Teraz zwycięzcy zaprezentują się w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 15 marca.
– Mamy bardzo pozytywne emocje i w przyszłym etapie liczymy na zwycięstwo. To już nie pierwszy nasz konkurs, w którym razem tworzymy zgrany duet – powiedział Marcin Usakiewicz, uczeń Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce.
Konkurs „Gotuj z klasą!” skierowany jest do uczniów klas gastronomicznych, którzy mają okazję wykorzystać swoje umiejętności w przygotowaniu dań z wykorzystaniem lokalnych, regionalnych produktów.
– To bardzo ważne wydarzenie w naszej szkole, a sami uczniowie zabiegają o to, by uczestniczyć w tych eliminacjach. Udział w konkursie to również doskonała okazja do poznania tradycyjnych potraw oraz produktów lokalnych. Dookoła mamy wielu dobrych podlaskich producentów – podkreśliła Joanna Nietupska, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce.
Tym razem młodzi kucharze postawili na tradycyjne zupy, podane w postaci kremu. Była grochowa, a także szczawiowa z jajkiem w koszulce i chrustem z ziemniaków. Do przyrządzenia drugich dań uczestnicy turnieju wykorzystali mięso od lokalnych dostawców. Pojawił się schab z kością oraz kotlet z siekanego mięsa z jelenia i dziczyzny z zagubami.
Laureaci etapu szkolnego otrzymali sprzęt AGD ufundowany przez samorząd województwa, natomiast każda z drużyn biorących udział w konkursie drobne upominki.
W przeciągu najbliższych kilku tygodni każda z 14 szkół biorących udział w turnieju wyłoni swoich reprezentantów. Nagrodą w finale jest staż w warszawskiej restauracji prowadzonej przez Karola Okrasę.
Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski
Najnowsze relacje
- . Rolnictwo i Środowisko Spotkanie dotyczące konkursu na inwestycje wodno-ściekowe
- . Rolnictwo i Środowisko Kuchnia regionalna - jesień na talerzu - rozstrzygniecie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert
- . Rolnictwo i Środowisko Znamy zwycięzców Olimpiady Aktywności Wiejskiej
- . Rolnictwo i Środowisko Tatarskie przysmaki – oferta złożona z pominięciem otwartego konkursu ofert