Podlaskie z Perłami i medalem
Na gali wręczenia medal MTP z rąk m.in. wiceprezesa zarządu grupy MTP Filipa Bittnera medal za „Ser koryciński swojski z truflą” odebrali przedstawiciele podlaskiej firmy „Zarzeccy”. To duże wyróżnienie, bo do tegorocznej walki o medale zgłoszono blisko 100 produktów z całej Polski!
Podlascy perłowicze
Podczas uroczystości finałowego rozstrzygnięcia ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”, organizowanego od ponad 20 lat przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego we współpracy z ośrodkami doradztwa rolniczego i samorządami województw, główne nagrody „Perły” odebrało aż siedmiu podlaskich producentów żywności, w tym dwa koła gospodyń wiejskich.
Podlaskie Perły 2023
- Masarnia Dyczewscy (Suwałki) – za wyrób mięsny „Korona weselna”
- Tadeusz Kruszewski „Pasieka Majowa” (Szepietowo) – za „Miód znad Buga”
- Regina Pik „Ciasta Reni” (Puńsk) – za „Mrowisko”
- Stowarzyszenie Moszczonka (Moszczona Pańska) – za „Podlaski kisiel owsiany”
- Marta Grygoruk z Koła Gospodyń Wiejskich „Hołodzianki” (Hołody) – za „Wigilijne pączki z kapustą”
- Koło Gospody Wiejskich z Radziłowa – za rybny wyrób „Jaziowe nóżki” oraz zestaw dań: „Safor” i pierogi z ze szczupakiem.
Tysiące targowych gości
Podczas poznańskich targów „Smaki Regionów” województwo podlaskie prezentowało się obok innych 14 regionów Polski. Na stoisku Podlaskiego można było kupić wyroby grzybowe rodzinnej firmy „Jackiewicz J” z Hajnówki, zioła, liofilizaty owocowe i warzywne firmy „Kornino”, miód pitny Dawida Olesiuka z Podlaskiej Miodosytni, malinowe susze, herbaty i dżemy rodziny Orłowskich, ciastka i inne wypieki „Siedliska u Gąski” a także mąki i kasze od Podlaskich Zakładów Zbożowych S. A. Pracownicy Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego, które skupia w swojej bazie produkty.podlaskie.eu producentów żywności z regionu, prezentowało podczas degustacji również inne smakołyki: korycińskie sery rodziny Łukaszuków - „Serowar Podlaski”, miody i przetwory owocowe firmy „Matecznik” z Hajnówki, oleje i pasty z pestek „Olejowych Smaków” z Turośni Kościelnej, jabłkowy sok Jana Skibickiego z „Sajsadu” z Kurian, rokitnikowe przetwory firmy „Szarłat” z Cibor Gałeckich, bezalkoholowe cidery spółki „Cydr Podlaski” z Narwi. Oprócz tego na stoisku Podlaskiego można było spróbować wszystkich produktów i dań nagrodzonych „Perłami”.
Trwające trzy dni targi „Smaki Regionów” na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich średnio odwiedzało dziennie blisko 10 tys. osób.