RDLP w Białymstoku obchodzi podwójny jubileusz
RDLP w Białymstoku to jedna z 17 Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Obejmuje obszar 625 tys. hektarów na terenie dwóch województw: Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego. To „kraina wielkich puszcz” – jest ich aż siedem: Białowieska, Knyszyńska, Augustowska, Romnicka, Borecka, Kurpiowska i Piska.
– Teren RDLP Białystok to wyjątkowy region. Dzięki wysiłkowi naszych poprzedników i nas, jest bez wątpienia najcenniejszym przyrodniczo obszarem kraju. Jest to jednocześnie obszar, na którym godzenie wielofunkcyjności lasów jest wzorowe – podkreślał dyrektor jednostki Tomasz Wilczyński. – Nasze lasy to trwała i zrównoważona gospodarka leśna, zachowująca możliwość dostarczania surowca drzewnego, ochrony przyrody z uwzględnieniem potrzeb społecznych – dodał.
Grunty lasów państwowych to też tereny wchodzące w skład sześciu parków krajobrazowych, a ponad 60 proc powierzchni stanowią obszary Natura 2000. Jak zaznaczył dyrektor Wilczyński „pokolenia leśników kształtowały te obszary korzystając z doświadczenia i nauki”.
– Z dumą przyglądamy się naszej przeszłości, doceniamy nasz wkład w teraźniejszość i z nadzieją patrzymy w przyszłość – powiedział.
O „dobru narodowym”, którym są podlaskie i warmińsko-mazurskie lasy mówił Cezary Cieślukowski.
– To bardzo cenny skarb, z którego możemy być dumni i w Europie, i na świecie. Żeby to dobro narodowe rozwijało się i było chronione, potrzebuje dobrego gospodarza, dlatego zostało oddane w ręce leśników, którzy jak sami podkreślają: nie tyle pracują, ile pełnią służbę, a służba ma to do siebie, że wymaga poświęcenia i nie jest realizowana w godzinach urzędowych, ale cały czas. I to poświęcenie przynosi rezultaty – podkreślał przewodniczący sejmiku.
Jako częsty bywalec Puszczy Augustowskiej zwrócił uwagę, że w środku Europy są takie miejsca, gdzie natura jest „niezadeptana, niezniszczona”. A jednocześnie Lasy Państwowe coraz bardziej otwierają się na współpracę z lokalnymi społecznościami m.in tworząc małą infrastrukturę turystyczną: trasy rowerowe, ścieżki piesze, narciarskie i edukacyjne.
Cezary Cieślukowski zauważył, że zarządzanie lasami, to połączenie kilku aspektów: środowiskowego, klimatycznego, ale też gospodarczego. I każdy z nich jest bardzo ważny.
– Należy pamiętać, że las to jest także źródło utrzymania dla bardzo wielu przedsiębiorstw i bardzo wielu polskich rodzin, a jednocześnie źródło dochodu dla budżetu państwa – podsumował.
W imieniu samorządu województwa przewodniczący sejmiku i wicemarszałek Wiesława Burnos przekazali szefowi białostockiego oddziału Lasów Państwowych okazjonalny grawerton.
To nie jedyny prezent jubileuszowy przekazany podczas uroczystości. Medal od Senatu RP przekazał Wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, który wyraził nadzieję, że świat polityki będzie wsparciem dla leśników.
– Nawet jeśli w określonych kwestiach przyjdzie się czasami pospierać – zwłaszcza na linii ochrony środowiska a gospodarowania. Mam nadzieję, że zawsze uda się znaleźć ten wspólny mianownik – powiedział.
Maciej Żywno w imieniu Marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej złożył deklarację, że senat będzie dążył do „życiowych” rozwiązań prawnych dotyczących gospodarki leśnej.
Gratulacje i życzenia przekazali także generalny dyrektor Lasów Państwowych Witold Koss, wicewojewoda podlaska Ewa Kulikowska i zastępca prezydenta Białegostoku Tomasz Klim. A w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa, świata nauki, biznesu, służb mundurowych. Wydarzenie uświetnił występ chóru Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.
Aneta Kursa
fot.: Piotr Solarski
Najnowsze relacje
- . Rolnictwo i Środowisko Laureaci konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” uhonorowani za smak i tradycję
- . Rolnictwo i Środowisko Kampania ekologiczna Co naprawdę straszy?
- . Rolnictwo i Środowisko Martyna Mendak zwyciężczynią Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Pszczelarstwie
- . Rolnictwo i Środowisko Koło Gospodyń Wiejskich „Aktywna Wieś” świętuje 5-lecie działalności