Nasze kulinarne dziedzictwo, czyli wiedza o regionach na talerzu
– To, co robicie w swoich małych ojczyznach, jest tym, czym my w województwie chcemy się chwalić. Te wszystkie wspaniałe kulinaria, pączki, sękacze, mrowiska, pierogi oraz inne potrawy to jest ten nasz produkt lokalny, którym jako władze województwa chcemy się szczycić – zwrócił się do uczestników zmagań Łukasz Prokorym.
Okazja do promocji
Marszałek poinformował, że od 1 września w urzędzie marszałkowskim będzie działało Biuro ds. Produktu Lokalnego, które będzie skupiało wszystkie informacje i działania dotyczące lokalnych produktów.
– A w przyszłości będziemy chcieli certyfikować to, że odkrywacie stare przepisy, pokazujecie je. Jestem przekonany, że nasze województwo dzięki waszym działaniom będzie się rozwijało – zaznaczył.
Konkurs Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów daje możliwość zaprezentowania tradycyjnych wyrobów, przetworów, produktów lokalnych i regionalnych. Mówił o tym członek zarządu odpowiedzialny za obszar rolnictwa Bogdan Dyjuk.
– Jest to także okazja do spotkania się producentów lokalnych, podpatrzenia, jakie produkty są popularne w innych częściach naszego regionu – dodał.
Sześć kategorii
Komisja pod przewodnictwem Izabelli Byszewskiej, prezesa zarządu Polskiej Izby Produktu Lokalnego i Regionalnego, oceniała produkty w czterech głównych kategoriach [lista laureatów poniżej – red.]. Piąta pn.: Od pola do stołu, której pomysłodawcą był urząd marszałkowski, przeznaczona była w szczególności dla rolników, którzy swoje uprawy i produkty oferują w ramach sprzedaży i dostaw bezpośrednich. Tu zwycięzcą okazała się Monika Giczewska i Catering NIKA za jaja kury zielononóżki.
W tegorocznej edycji rozstrzygana była również kategoria szósta, czyli potrawa regionalna z gotowaniem, w której wygranym zostało Koło Gospodyń Wiejskich Świsłoczanki z Bobrownik za kwas z tołkanicą oraz maczankę z jajecznicą.
– Pierwszy raz brałam udział w takim konkursie kulinarnym. Jestem bardzo zaskoczona, ale przede wszystkim wzruszona. Jako koło działamy od niedawna, a ja, pomimo tego, że mam 32 lata, od zawsze interesowałam się naszą tradycją kulinarną – mówiła jedna ze Świsłoczanek Katarzyna Choruży.
Podlaskie perełki
Obie komisje – zarówno oceniająca produkty, jak i potrawy – wybrały też nominowanych do nagrody kulinarnej „Perła”. Województwo podlaskie w ogólnopolskim finale, który odbędzie się 28 września w Poznaniu, będą reprezentować:
-
Rolada z dzikiej kaczki, KGW w Rudzie.
-
Kiełbasa spod strzechy, RHD Swojskie Wędliny.
-
Karp wędzony, Monika Giczewska Catering NIKA.
-
Chleb motules, Piekarnia I. B. Mroczkowscy.
-
Mielnickie korowajczyki weselne, Helena Datczuk.
-
Rogaliki, Aldona Szupszyńska.
-
Podpiwek, KGW Hołodzianki.
-
Żurawina z gruszką, Krystyna Czarnecka.
Marcin Budynek, uznany mistrz kuchni, nie miał wątpliwości, że podlascy pretendenci do „Pereł” z konkursu nie wrócą z pustymi rękami.
– Przy takim poziomie ktoś musi z Poznania tę „Perłę” przywieźć, bo dania były genialne, przepyszne i mega regionalne, a to jest najważniejsze w tym wszystkim – przekonywał.
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział w Białymstoku to partnerzy merytoryczni i organizacyjni finałów konkursu w naszym regionie.
Wśród osób, które odwiedziły tykociński zamek podczas wojewódzkiego konkursu, znaleźli się m.in.: wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski, wiceprzewodniczący sejmiku Łukasz Nazarko, radni wojewódzcy: Jerzy Leszczyński i Karol Pilecki, Prezes Zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego Izabella Byszewska, dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa OT w Białymstoku Agnieszka Zawistowska.
Anna Augustynowicz
fot.: Mateusz Duchnowski/Krystian Guzowski
1. Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego
- Podkategoria produkty i przetwory mięsne:
I miejsce – Joanna Putkowska Dażynka WAW za kawał mięcha oraz Magdalena i Marcin Kosakowscy RHD Swojskie Wędliny za schab suszony na zapiecku.
- Podkategoria produkty i przetwory z ryb – nagród nie przyznano
- Podkategoria: produkty mleczne – nagród nie przyznano
- Podkategoria miody:
I miejsce – Iwona Siniło Barć Podlaska za miód z podlaskich łąk i lasów.
2. Produkty regionalne pochodzenia roślinnego
- Podkategoria przetwory owocowe:
I miejsce – Helena Datczuk za rajską marmoladę.
- Podkategoria przetwory warzywne
I miejsce – KGW Przystawańce za kapustę kiszoną.
- Podkategoria produkty zbożowe:
I miejsce – Piekarnia I. B. Mroczkowscy za chleb wiejski.
- Podkategoria wyroby cukiernicze:
I miejsce – Aldona Wołyniec Użejga Zajazd Litewski za raguolis, czyli sękacz.
3. Napoje regionalne
- Podkategoria napoje bezalkoholowe:
I miejsce – KGW Hołodzianki za kompot z mirabelek oraz Alina Jankowska za piwo kozicowe.
- Podkategoria napoje alkoholowe:
I miejsce – KGW w Rudzie za nalewkę z czerwonej porzeczki.
4. Inne produkty regionalne
I miejsce – KGW Zielona Dolina w Moszczonie Królewskiej za kiszkę ziemniaczaną z krwią.
5. Kategoria potrawa regionalna
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Świsłoczanki z Bobrownik za kwas z tołkanicą oraz maczankę z jajecznicą.
6. Kategoria "Od pola do stołu"
I miejsce – Monika Giczewska i Catering NIKA za jaja kury zielononóżki.
Najnowsze relacje
- . Rolnictwo i Środowisko Trwa nabór do Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP
- . Rolnictwo i Środowisko Podlaski Produkt Lokalny. Litewskie wypieki z Puńska
- . Rolnictwo i Środowisko Tradycyjny Stół Wigilijny po raz piąty
- . Rolnictwo i Środowisko Moc witamin od podlaskich producentów pod choinkę