Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Podlaska wieś – przedsiębiorcza, zrównoważona i ekologiczna

12 maja 2023

Za 150 tys. zł, jakie zarząd województwa przeznaczył na projekty w sferze ekologii, ochrony zwierząt i dziedzictwa przyrodniczego oraz działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, zrealizowanych zostanie 15 inicjatyw, m.in. szkolenia i warsztaty. Umowy na te cele podpisał w piątek, 12 maja, wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz z przedstawicielami podlaskich fundacji, stowarzyszeń, związków pszczelarskich i kół gospodyń wiejskich.

– Te środowiska aż kipią od pomysłów i fajne jest to, że angażują całe społeczności lokalne przy ich realizacji. Naszą ideą jest nie tylko pomoc we wdrażaniu istniejących już koncepcji, ale także pobudzenie inwencji do podejmowania takich przedsięwzięć w przyszłości – mówił Sebastian Łukaszewicz.

Jak zaznaczył, kwota, jaką przeznaczono na realizację inwestycji, jest o 65 tys. zł wyższa niż w roku ubiegłym.

– Z roku na rok staramy się zwiększać dofinansowanie w tych konkursach. Tylko z pozoru są to małe projekty. Mają one duże znaczenie dla wiejskich społeczności, bo pomagają w rozwoju przedsiębiorczości i edukacji ekologicznej – podkreślił wicemarszałek, życząc beneficjentom powodzenia przy ich realizacji.

Zrównoważone pszczelarstwo

I tak np. warsztaty kulinarne połączone z degustacją przygotuje Koło Gospodyń Wiejskich „Barwianki” w Dobrzyniówce. Kwota dofinansowania, jakie otrzymało, to niemal 7 tys. zł.

– Pieniądze przeznaczymy na zakup sprzętu gospodarstwa domowego, żeby przygotowywać potrawy regionalne z wykorzystaniem miodu dla naszych społeczności. Chcemy wspierać naszych pszczelarzy.  Dodatkowo dokupimy brakujące stroje dla członków naszego koła – wyjaśniała przedstawicielka „Barwianek” Danuta Bagińska. 

Podlaski Związek Pszczelarzy za niemal 9,5 tys. zł także będzie promował podlaski miód i produkty pszczele. Projekt obejmie akcje informacyjne dotyczące ich naturalnych i zdrowotnych aspektów.

– Chcemy kompleksowo wyposażyć nasz namiot, który będzie prezentowany m.in. podczas Obchodów Dnia Jedności Rolniczej. Bardzo dziękuję panu marszałkowi za sukcesywne wspieranie podlaskiego pszczelarstwa – mówił Wojciech Tryzna, prezes Podlaskiego Związku Pszczelarzy w Białymstoku.

Ponad 14 tys. zł z dwóch konkursów trafiło do Koła Gospodyń Wiejskich „Rajanki”, które przeprowadzą szkolenie „Zero waste” i zorganizują akcję z udziałem pszczelarza pn. „Więcej pszczół, więcej nas!”. Te działania mają zwiększyć świadomość mieszkańców Rajska i okolic.

– Rola pszczół jest bardzo ważna w naszym społeczeństwie. Powinniśmy dbać o nie i propagować wiedzę o roślinach miododajnych, miodzie, propolisie, pierzdze. To zdrowe dla nas i dla środowiska – podkreślał Sebastian Łukaszewicz.

Regeneracja „matki ziemi”

Z ciekawą inicjatywą wyszło Stowarzyszenie „Luwia”, które za przyznane 15 tys. zł przeprowadzi akcję promocyjno-informacyjną i edukacyjną pn. „Z dbałością o ziemię”. Projekt dotyczy ogrodów permakulturowych. Uczestnicy zdobędą wiedzę w zakresie umiejętności planistycznych potrzebnych do założenia, organizacji i prowadzenia takiego bioróżnorodnego ogrodu.

– Będą to cztery warsztaty przeprowadzone we wsi pod Suwałkami. Będziemy edukować i ćwiczyć, jak wykonać grządkę permakulturową, zrobić kompostownik, zasadzić ogród leśny oraz jak zbudować np. samooczyszczającą się toaletę kompostową. Wszystko w zupełnej zgodzie z naturą – tłumaczyła Sylwia Wojda ze stowarzyszenia.

Pozostałe inicjatywy to m.in. warsztaty z tworzenia ekologicznych ogrodów przydomowych, na które Fundacja „Allelon” otrzymała 21,5 tys. zł. Z kolei gospodynie z KGW „Łapiczanki” założą m.in. ogród z dawnymi odmianami drzew owocowych na terenie Zespołu Szkół Samorządowych w Krynkach oraz zorganizują cykl warsztatów dla lokalnej społeczności pn. „Jestem EKO”. Dofinansowanie tego przedsięwzięcia to niemal 9,5 tys. zł. A Koło Gospodyń Wiejskich „Na Szpilkach” w Pasynkach wyszkoli się m.in. w zakresie budowy pasieki i jej prowadzenia. Gospodynie otrzymały na ten cel ponad 7 tys. zł.

W ciągu ostatnich trzech lat na projekty w sferze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, a także w sferze działalności wspomagającej rozwój gospodarczy w tym przedsiębiorczości, zarząd województwa przeznaczył w sumie 350 tys. zł.

Listy wszystkich dofinansowanych w br. projektów w załączeniu.

Anna Augustynowicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Paweł Krukowski

Publikujący: Anna Augustynowicz

12 maja 2023

Powrót na początek strony