Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Rekordowe dotacje z budżetu województwa na wspieranie ekologii i pszczelarstwa

27 marca 2024

34 umowy na 300 tys. zł to efekt dwóch konkursów przeprowadzonych przez zarząd województwa: na wspieranie ekologii i ochrony zwierząt oraz rozwoju pszczelarstwa. Umowy z kołami gospodyń wiejskich, stowarzyszeniami i fundacjami w środę, 27 marca, podpisali marszałek Artur Kosicki i członek zarządu Marek Malinowski.

– Gratuluję wszystkim, którzy złożyli wnioski. Zarówno projekty na większe granty, jak i te mniejsze są bardzo istotne. Dodam, że za kadencji wcześniejszych zarządów takich działań nie było. My je rozpoczęliśmy w 2021 roku. I co roku zwiększaliśmy alokację na te obszary. W tym roku kwota jest rekordowa i wynosi 300 tys. zł – poinformował marszałek.

Podziękował wszystkim obecnym za ich wkład w rozwój pszczelarstwa i ekologii. – I pamiętajcie o najważniejszym: mieszkamy w najpiękniejszym regionie na świecie – podkreślił Artur Kosicki.

Marek Malinowski również pogratulował zebranym i przypomniał, że w zarządzie odpowiada m.in. za zdrowie.

­– A dziedzina, na którą dziś przeznaczamy granty, jest bardzo ważna dla zdrowia, bo jesteśmy tym, co jemy. Dlatego samorząd województwa promuje rozwój pszczelarstwa. Bardzo istotna jest też ochrona populacji pszczół, które pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemie, podobnie jak ochrona całego środowiska – powiedział. I życzył, aby „nasze województwo było nie tylko mlekiem, ale i miodem płynące”.

Z kolei Andrzej Pleszuk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich urzędu marszałkowskiego, podkreślił, że przyznane granty „to inwestycje w państwa kapitał, kreatywność, co jest równie cenne, jak inwestycje infrastrukturalne”.

W sferze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego zostało podpisanych 19 umów na kwotę 175 tys. zł (np.: na organizację warsztatów, prowadzenie ekologicznych upraw, wykorzystanie metody zero waste w ogrodach i sadach, budowę ekoskweru, wzbogacenie bazy pokarmowej owadów zapylających). Natomiast w zakresie działań służących rozwojowi pszczelarstwa i dostępności produktów pszczelich na rynku – 15 umów na kwotę 124 tys. zł (m.in. na warsztaty na temat produkcji miodu, rozwój pasiek, malowanie uli czy hotele dla pszczół).

Dotacje otrzymały organizacje z Białegostoku i dziewięciu powiatów: augustowskiego, białostockiego, grajewskiego, kolneńskiego, monieckiego, sejneńskiego, siemiatyckiego, sokólskiego i wysokomazowieckiego.

Wyniki konkursów w załącznikach.

Barbara Likowska-Matys
red.: Aneta Kursa
fot.: Mateusz Duchnowski

Publikujący: Barbara Likowska-Matys

27 marca 2024

Powrót na początek strony