Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

W Czyżewie odbył się kolejny etap szkolny konkursu „Gotuj z klasą”

12 lutego 2024

Uczestnicy i jurorzy konkursu

"Gotuj z klasą w Czyżewie" / ZSOiZ w Czyżewie

Najlepszymi młodymi kucharzami w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Czyżewie okazali się Aleksander Jaźwiński i Patryk Kamiński. W poniedziałkowych (12.02) eliminacjach nie zabrakło lokalnych produktów oraz tradycyjnych smaków. Organizatorem konkursu „Gotuj z klasą” jest samorząd województwa.

W eliminacjach w Czyżewie konkurowały ze sobą trzy zespoły dwuosobowe. Zapytany o swoje odczucia zwycięzca Aleksander Jaźwiński podkreślił, że konkurs to nie tylko szansa na wykazanie się umiejętnościami, ale również doskonała okazja do poszerzenia wiedzy i zdobycia nowych doświadczeń.

– Pierwszy raz wziąłem udział w tym konkursie i nie kryję, że bardzo się cieszę. Konkurs pozwala rozwijać pasje kulinarne, w dodatku gotujemy z produktów regionalnych, często trudno dostępnych, przez co poprzeczka jest podniesiona. Cieszę się z tego, co dziś osiągnęliśmy – powiedział.

Kulinarny turniej skierowany jest do uczniów szkół średnich kształcących w zawodach gastronomicznych z województwa podlaskiego. To już piąta edycja, w której bierze udział czternaście placówek. Uczniowie w trakcie eliminacji szkolnych przygotowują potrawy składające się z dwóch dań, opowiadają o wykorzystanych produktach, a także o tym, co ich zainspirowało.

Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży. Inicjatywa ma za zadanie promocję lokalnych produktów oraz edukację kulinarną, by rozwijać kreatywność uczniów w branży gastronomicznej. Nagrodą główną jest staż w restauracji prowadzonej przez uznanego w środowisku kulinarnym kucharza.

Szkoła z Czyżewa jest czwartą z kolei, w której odbył się konkurs. W komisji oceniającej dania zasiadali: reprezentujący marszałka Artura Kosickiego Tomasz Godlewski, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w urzędzie marszałkowskim, dyrektor szkoły ZSOiZ w Czyżewie Przemysław Uszyński oraz lokalni przedsiębiorcy.

Następne eliminacje szkolne odbędą się we wtorek, 13 lutego w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem.

Monika Pańko
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: ZSOiZ w Czyżewie

Publikujący: Monika Pańko

12 lutego 2024

Powrót na początek strony