Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Biebrzański Park Narodowy obchodzi 30-lecie istnienia

23 maja 2024

Biebrzański Park Narodowy obchodzi 30 – lecie istnienia / Michał Pawłowski

Dwudniowa (23-24.05) konferencja to okazja do świętowania okrągłej rocznicy, a także podsumowania trzech dekad działań na rzecz ochrony przyrody doliny Biebrzy. Kongres odbywa się w Goniądzu w Hotelu Bartlowizna. W pierwszym dniu wydarzenia uczestniczyły wicemarszałek Wiesława Burnos oraz wicewojewoda Ewa Kulikowska.

Podczas otwarcia wydarzenia wicemarszałek Wiesława Burnos wręczyła dyrektorowi parku Arturowi Wiatrowi pamiątkowy grawerton, podkreślając znaczenie Biebrzańskiego Parku Narodowego dla regionu i całego kraju.

– To nie tylko miejsce o wyjątkowej wartości przyrodniczej, ale także symbol współpracy na rzecz środowiska. Przez 30 lat istnienia parku, udało się osiągnąć wiele sukcesów w dziedzinie ochrony przyrody, edukacji ekologicznej i rozwoju turystyki przyjaznej środowisku – mówiła wicemarszałek – To ogromny sukces i zasługa pracowników parku i nie tylko, za co im serdecznie dziękuję i gratuluję – dodała.

Konferencja była również okazją do wręczenia odznaczeń, dyskusji panelowych, a także prezentacji najnowszych wyników badań naukowych oraz projektów realizowanych w Biebrzańskim Parku Narodowym. W trakcie sesji wykładowych omówiono m.in. zagadnienia związane z ochroną siedlisk bagiennych, monitoringiem ptaków oraz działania na rzecz zachowania bioróżnorodności. Dyskutowano o działalności edukacyjnej, turystyce oraz współpracy ze społecznością lokalną.

Jak powiedział Artur Wiatr, ważne jest zaangażowanie wszystkich społeczności w działania na rzecz ochrony przyrody.

– To dzięki wspólnemu wysiłkowi pracowników parku, naukowców, a także mieszkańców okolicznych miejscowości, Biebrzańska dolina pozostaje jednym z najbardziej dzikich i niezmienionych zakątków Europy – mówił dyrektor.

Biebrzański Park Narodowy, utworzony w 1993 roku, jest jednym z najważniejszych obszarów chronionych w Polsce. Słynie z rozległych bagien, różnorodnych siedlisk oraz bogactwa fauny i flory, w tym wielu rzadkich i zagrożonych gatunków ptaków.

W konferencji wzięli udział m.in.: Podsekretarz stanu, Główny Konserwator Przyrody Mikołaj Dorożała, przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w urzędzie marszałkowskim Anna Krysztopik, samorządowcy, przedstawiciele świata nauki i ochrony przyrody oraz pracownicy parków krajobrazowych i narodowych w Polsce.

 

Monika Pańko
red.: Aneta Kursa
fot.: Michał Pawłowski

Opublikował: Dawid Korpacz

23 maja 2024

Powrót na początek strony