Biebrzański Park Narodowy obchodzi 30-lecie istnienia
Biebrzański Park Narodowy obchodzi 30 – lecie istnienia / Michał Pawłowski
Podczas otwarcia wydarzenia wicemarszałek Wiesława Burnos wręczyła dyrektorowi parku Arturowi Wiatrowi pamiątkowy grawerton, podkreślając znaczenie Biebrzańskiego Parku Narodowego dla regionu i całego kraju.
– To nie tylko miejsce o wyjątkowej wartości przyrodniczej, ale także symbol współpracy na rzecz środowiska. Przez 30 lat istnienia parku, udało się osiągnąć wiele sukcesów w dziedzinie ochrony przyrody, edukacji ekologicznej i rozwoju turystyki przyjaznej środowisku – mówiła wicemarszałek – To ogromny sukces i zasługa pracowników parku i nie tylko, za co im serdecznie dziękuję i gratuluję – dodała.
Konferencja była również okazją do wręczenia odznaczeń, dyskusji panelowych, a także prezentacji najnowszych wyników badań naukowych oraz projektów realizowanych w Biebrzańskim Parku Narodowym. W trakcie sesji wykładowych omówiono m.in. zagadnienia związane z ochroną siedlisk bagiennych, monitoringiem ptaków oraz działania na rzecz zachowania bioróżnorodności. Dyskutowano o działalności edukacyjnej, turystyce oraz współpracy ze społecznością lokalną.
Jak powiedział Artur Wiatr, ważne jest zaangażowanie wszystkich społeczności w działania na rzecz ochrony przyrody.
– To dzięki wspólnemu wysiłkowi pracowników parku, naukowców, a także mieszkańców okolicznych miejscowości, Biebrzańska dolina pozostaje jednym z najbardziej dzikich i niezmienionych zakątków Europy – mówił dyrektor.
Biebrzański Park Narodowy, utworzony w 1993 roku, jest jednym z najważniejszych obszarów chronionych w Polsce. Słynie z rozległych bagien, różnorodnych siedlisk oraz bogactwa fauny i flory, w tym wielu rzadkich i zagrożonych gatunków ptaków.
W konferencji wzięli udział m.in.: Podsekretarz stanu, Główny Konserwator Przyrody Mikołaj Dorożała, przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w urzędzie marszałkowskim Anna Krysztopik, samorządowcy, przedstawiciele świata nauki i ochrony przyrody oraz pracownicy parków krajobrazowych i narodowych w Polsce.
Monika Pańko
red.: Aneta Kursa
fot.: Michał Pawłowski