Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na energię w samorządach gminnych? Konferencja na Politechnice Białostockiej

9 grudnia 2022

Wicemarszałek podczas przemawiania. Naprzeciw niego widownia.

Konferencja na Politechnice Białostockiej / UMWP

Poruszono m.in. kwestie dotyczące finansowania rozwiązań wspierających efektywność energetyczną, spółdzielczości energetycznej i klastrów energii w jednostkach samorządu terytorialnego (JST). Piątkowa (9.12) konferencja zgromadziła liczne grono ekspertów, w tym wiceministra rolnictwa i Pełnomocnika Rządu do spraw Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich Janusza Kowalskiego. Zainaugurował ją wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz. Organizatorem wydarzenia było Województwo Podlaskie.

Utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego Polski i zachowanie konkurencyjności gospodarki to najważniejsze w tej chwili tematy. Podkreślał to Sebastian Łukaszewicz.

– Ta konferencja to odpowiedź na pytania na temat tego, co się dzieje, jeśli chodzi o kryzys energetyczny. Wiemy, że za naszą wschodnią granicą trwa wojna i głównie przez tę wojnę mamy obecną sytuację związaną z tak wysokimi cenami – mówił wicemarszałek.

Jak poinformował, inicjatywa podlaskiego samorządu ma na celu wypracowanie optymalnych pomysłów, wspierających efektywność energetyczną.

– Liczni naukowcy Politechniki Białostockiej, których dzisiaj tutaj gościmy, przedstawią państwu możliwości i rozwiązania. Życzę owocnych obrad i mam nadzieję, że wyjdziemy z tego spotkania bogatsi o przydatną wiedzę – dodał Sebastian Łukaszewicz.

Po pierwsze – obniżenie kosztów

Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa, dowodził, że zapewnienie taniej energii i taniego ciepła jest dzisiaj jednym z najważniejszych wyzwań nie tylko dla samorządów, ale dla całej polskiej gospodarki.

– Moją wielką determinacją jest doprowadzenie do tego, żeby w pierwszym kwartale 2023 r. doszło do uchwalenia specustawy o biogazowniach. To jest wielka szansa na to, żeby takie inwestycje, jak właśnie biogazownie, powstawały przy gospodarstwach rolnych i zapewniały tanią energię i ciepło. Myślę, że dla województwa podlaskiego jest to znakomita informacja, zwłaszcza że stoi ono rolnictwem – mówił sekretarz stanu.

Wiceminister zapowiedział też kroki mające na celu poprawienie przepisów dotyczących spółdzielni energetycznych.

– Jednym z moich priorytetów jest to, żeby doprowadzić do zwolnienia z prawa zamówień publicznych dla tych samorządowców, którzy zdecydują się z własnymi gminami na członkostwo w spółdzielniach energetycznych przy zakupie energii czy ciepła – zapowiedział Janusz Kowalski.

Przede wszystkim współpraca

Pełnomocnik Rządu do spraw Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich podziękował marszałkowi za organizację piątkowego spotkania. Docenił także w nim rolę polskich naukowców.

– To jest doskonały przykład dla całej Polski! Merytoryczna rozmowa na ważkie dla kraju tematy samorządowców z naukowcami w murach uczelni – podsumował.

W podobnym tonie wypowiedziała się Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prorektor ds. kształcenia Politechniki Białostockiej. Wyraziła też nadzieję, że podczas spotkania padną „świetne pomysły i ciekawe rozwiązania”.

Mniej znaczy więcej

I tak prelekcję o finansowaniu rozwiązań wspierających efektywność energetyczną w kontekście Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wygłosił Dawid Karasek, kierownik Wydziału Energii w Departamencie Transformacji Energetyki NFOŚiGW. Z kolei Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego urzędu marszałkowskiego, omówiła tę kwestię, nawiązując do programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027.

W trakcie konferencji podjęto także tematy związane z nowoczesną technologią oświetleniową, nieinwestycyjnymi możliwościami ograniczenia zużycia energii elektrycznej oraz technologią OZE w przestrzeni klastrów i spółdzielni energetycznych. Zakończyła ją merytoryczna dyskusja, podsumowująca omawiane kwestie.

W spotkaniu wzięli udział m.in. Grzegorz Jakuć – przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego i wójt Turośni Kościelnej, Mirosław Michalczuk – Podlaski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Białymstoku, Henryk Dębowski i Jarosław Lutyński – zastępcy dyrektora Oddziału Terenowego KOWR w Białymstoku, Anna Krysztopik – dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska urzędu marszałkowskiego, liczni przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, administracji publicznej oraz środowiska naukowego.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Opublikował: Małgorzata Januszkiewicz

9 grudnia 2022

Powrót na początek strony