Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

O dziedzictwie przyrodniczym i kulturowym na konferencji naukowej Politechniki Białostockiej

29 listopada 2022

Temat omówiono w kontekście 50. rocznicy uchwalenia Konwencji Paryskiej i Listy Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Wśród zaproszonych we wtorek, 29 listopada, prelegentów obecny był wicemarszałek Marek Olbryś. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Województwo Podlaskie.

Panel odbył się w ramach VIII Konferencji Naukowej „Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych”. Tegorocznej edycji przedsięwzięcia przyświeca hasło „Środowisko naturalne i dziedzictwo kulturowe jako obszar decyzji i działań”.

– Obecny zarząd województwa dużo uwagi poświęca dziedzictwu. Jesteśmy emanacją ludzi, którzy nas wybierają, reprezentantami mieszkańców naszego regionu. Przyznajemy wiele dotacji na to, by zachować w województwie tożsamość kulturową – mówił Marek Olbryś. – Musimy dbać o nasze dziedzictwo, jesteśmy to po prostu winni naszym poprzednikom – zaznaczył.

Wicemarszałek poruszył też temat przekazywania dóbr kulturowych młodemu pokoleniu. Dowodził, że konieczne są pewne modyfikacje w tym zakresie, żeby z sukcesem trafić do odbiorcy.

– Proponujmy odziedziczone przez nas wartości młodym ludziom, ale w innej, dostosowanej do obecnych czasów, formie, a przekaz, który jest nadrzędny i tak się obroni – podsumował.

Pamięć i wybór

Konwencja Paryska z 1972 r. i konwencja UNESCO z 2003 r. mówią, że dziedzictwo kulturowe to ogół wartości materialnych i niematerialnych, przekazanych nam przez poprzednie pokolenia. Współczesne rozumienie tego zagadnienia zakłada jeszcze jedną kwestię – podmioty dziedziczące, o których wspomniała dr hab. Małgorzata Dolistowska, prof. PB.

– Dziś dziedzictwo jest pewnym wyborem części zasobów, które pokolenia poprzedników uznały za warte przekazania. Tą częścią, którą uznano za wartościową – podkreśliła.

W podobnym tonie wypowiedział się dr Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Zwrócił on uwagę na kwestię obciążenia, jakie może generować spuścizna po przodkach.

– Na szczęście mamy tę wspaniałą możliwość wyboru, stąd nasze dziedzictwo nie musi być czymś, co się za nami ciągnie, tylko tym, z czego możemy być dumni, co możemy rozwijać, do czego możemy nawiązywać. A ten wybór zależy od nas, od tego, co chcemy ponieść dalej, a co zostawić – zaznaczył.

Co z zagrożeniami cywilizacyjnymi?

Zmiany społeczne i gospodarcze, zachodzące w skali kraju i całego świata, niosą ze sobą nowe zjawiska i oczekiwania, które nie pozostają bez wpływu na sferę ochrony naszej spuścizny. O zagrożeniach, ale także poszukiwaniu nowych koncepcji i rozwiązań w tym zakresie mówiła prof. Małgorzata Dolistowska.

– Moim zdaniem jest to przede wszystkim zagrożenie globalizacji przy upowszechnianiu dziedzictwa w przemyśle czasu wolnego. Dzisiaj znane jest zjawisko, że miejsca zabytkowe są zadeptywane przez turystów (np. Wenecja, Barcelona). Aby temu zapobiegać, należy przede wszystkim ograniczyć liczbę odwiedzających – mówiła.

Profesor PB odniosła się także do zagrożeń lokalnych. Dowodziła, że konieczne jest przeorganizowanie Państwowej Służby Ochrony Zabytków w stronę ochrony dziedzictwa kulturowego i wyposażenie jej w odpowiednie do tego narzędzia.

Z kolei Marek Olbryś apelował o życie w poszanowaniu ze wszystkim, co na otacza.

– Bądźmy w swojej codzienności przede wszystkim prawdziwi. Nie chodźmy na skróty, działajmy w zgodzie z prawami nie tylko określonymi w konstytucji, ale także natury – podsumował wicemarszałek.

Wtorkowe spotkanie poprowadził Adam Walicki, Prezes Instytutu Kronenberga.

Drugiego dnia konferencji „Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych” poruszone zostaną także tematy dotyczące m.in. zielonych technologii dla turystyki i ochrony środowiska, gdzie o ochronie i przywracaniu różnorodności biologicznej i krajobrazowej oraz funkcji ekosystemów na terenie województwa podlaskiego opowie Anna Krysztopik, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP. Natomiast w panelu w ramach X Forum Idei Miast Turystycznych weźmie udział Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP.

Współorganizatorem wydarzenia są: Instytut Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej i Instytut Kronenberga. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął marszałek Artur Kosicki.

Anna Augustynowicz
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Małgorzata Sawicka

29 listopada 2022

Powrót na początek strony