Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Okręgowy etap XXXIX Olimpiady Wiedzy Ekologicznej został rozstrzygnięty

15 kwietnia 2024

olimpiada wiedzy ekologicznej-6.jpg

Teraz siedmiu uczniów podlaskich szkół średnich będzie reprezentować województwo w eliminacjach krajowych. Olimpiada odbyła się w sobotę, 13 kwietnia, w urzędzie marszałkowskim. Wicemarszałek Marek Olbryś przywitał uczestników konkursu.

– Życzę bardzo dobrych, udanych wyników. Cieszę się, że zostaliście zaszczepieni miłością do środowiska i będziecie naszą przyrodę szeroko propagować, bo w was nadzieja, że zostawicie to środowisko w nienaruszonym stanie – mówił Marek Olbryś.

Wicemarszałek przypomniał, że w roku ubiegłym reprezentant naszego regionu Damian Iwaniuk z II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce zdobył pierwsze miejsce w olimpiadzie ogólnopolskiej.

Anna Krysztopik, przewodnicząca Komitetu Wojewódzkiego Olimpiady Wiedzy Ekologicznej i dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w urzędzie marszałkowskim, który organizuje ten konkurs, dodała, że dostanie się do etapu okręgowego, jest bardzo dużym sukcesem.

– Gratuluję zwycięzcom, bo konkurencja była bardzo duża. Gratuluję też nauczycielom, którzy przygotowywali uczestników. Cieszę się, że młodzież jest zainteresowana konkursami z zakresu ochrony środowiska i ekologii, bo to nasza przyszłość – mówiła dyrektor.

W sobotniej olimpiadzie wzięło udział 43 uczestników. Mieli wykazać się m.in. wiedzą z zakresu ekologii klasycznej, żywności i zdrowia, znajomości wód i gleb oraz ich ochrony, a także gospodarki rolnej i leśnej.

Łączna liczba punktów z pytań ustnych i testu pozwoliła wskazać zwycięzców:

  • Agata Borowik, II Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce,
  • Zofia Prokopiuk, II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim,
  • Emil Gocel, Technikum Leśne w Białowieży,
  • Kacper Wądołkowski, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży,
  • Oliwia Długozima, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Kolnie,
  • Marlena Jarmołowicz, III Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego w Białymstoku,
  • Jan Wasilczyk, II Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce.

Sobotni laureaci będą reprezentować województwo podlaskie podczas etapu centralnego konkursu, który odbędzie się w dniach 7-9 czerwca na Mazowszu. Tam uczniowie zawalczą o przywileje przyznane przez ponad 60 uczelni wyższych z całego kraju, m.in. zwolnienie lub przyjęcie na studia bez egzaminów oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Głównym organizatorem, w tym fundatorem nagród, jest Samorząd Województwa Podlaskiego.Zadanie współfinansowane ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Białymstoku z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Pulę nagród i upominków wzbogaciły również: Podlaskie Kuratorium Oświaty w Białymstoku, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie RZGW w Białymstoku, Biebrzański Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy, Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, Suwalski Park Krajobrazowy, Politechnika Białostocka.

Monika Pańko
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Michał Pawłowski

Opublikował: Anna Augustynowicz

15 kwietnia 2024

Powrót na początek strony