Plan gospodarki odpadami na lata 2023-2028. Spotkanie w urzędzie marszałkowskim
Konsultacje społeczne / Kamil Timoszuk
Do dyskusji zaproszono autorów dokumentu, samorządowców i zarządców Instalacji Komunalnych z byłego Regionu Centralnego i byłego Regionu Północnego (czyli dwóch z czterech wydzielonych obszarów gospodarowania odpadami w Podlaskiem, które funkcjonowały do 2019 r.). Spotkanie dla samorządów i zarządców Instalacji Komunalnych z byłych regionów: Zachodniego i Południowego planowane jest na 17 marca.
Projekt dokumentu został przygotowany zgodnie z ustawą o odpadach, która nakłada na samorząd województwa obowiązek aktualizacji planu gospodarki odpadami nie rzadziej niż co sześć lat. 23 lutego br. Zarząd Województwa Podlaskiego podjął decyzję o skierowaniu go do konsultacji społecznych oraz opiniowania.
– To dokument niezwykle ważny i zależy nam na państwa opiniach uwagach Konsultacje społeczne trwają do 21 marca, a proces opiniowania przez samorządy do 28 marca – wyjaśniał wicemarszałek Olbryś w zarządzie województwa odpowiedzialny m.in. za ochronę środowiska. – Właściwe zaplanowanie inwestycji związanych z zagospodarowaniem odpadów komunalnych jest bardzo ważne z perspektywy ochrony środowiska w naszym regionie – dodał.
Do zapoznania się z dokumentem i przekazywania uwag zachęcała także dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w urzędzie marszałkowskim Anna Krysztopik.
Tematyka WPGO 2023-2028 dotyczy gospodarki odpadami na terenie województwa, skupiając się na odpadach komunalnych czyli tych wytwarzanych w gospodarstwach domowych. Integralną częścią dokumentu jest Plan Inwestycyjny, określający potrzebną infrastrukturę dotyczącą odpadów komunalnych
Jak informowała współautorka dokumentu dr Renata Koneczna, w planie zawarto 134 takich inwestycji. To zarówno budowa nowych obiektów, jak również modernizacja i rozbudowa istniejących. Koszt to ok.3,3 mld zł. Ujęcie ich w Planie Inwestycyjnym jest warunkiem ubiegania się o finansowanie budowy lub modernizacji instalacji przeznaczonych do przetwarzania odpadów komunalnych z funduszy unijnych, jak również z funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Ostateczną decyzję w sprawie uchwalenia Planu Gospodarki Odpadami Województwa Podlaskiego na lata 2023-2028 podejmie sejmik województwa.
Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk