Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ponad 110 tys. zł z budżetu województwa na projekty prośrodowiskowe

8 maja 2023

Wicemarszałek i przedstawiciele organizacji stoją w szeregu

Pięć organizacji otrzymało umowy na siedem projektów/ fot.: C. Rutkowski/UMWP

Ochrona rozrodu płazów w Suwalskim Parku Krajobrazowym, gra terenowa o oszczędzaniu energii czy badania nad populacją traszki grzebieniastej w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej. W poniedziałek, 8 maja, wicemarszałek Marek Olbryś wręczył umowy na dofinansowanie przedstawicielom pięciu organizacji i stowarzyszeń, których projekty otrzymały wsparcie w konkursach prośrodowiskowych, ogłoszonych przez samorząd województwa.

– To bardzo ważne działania w takim województwie jak nasze, gdzie występuje przepiękna przyroda, niespotykana w innych regionach. Teraz prowadzimy dużo ważnych projektów infrastrukturalnych, na które czekają mieszkańcy, dlatego tym bardziej musimy dbać o środowisko. Chcemy osiągnąć symbiozę pomiędzy tymi dwoma obszarami, ona jest naszym celem – wyjaśnił wicemarszałek Marek Olbryś. – Musimy zadbać zarówno o rozwój gospodarczy, jak i ochronę przyrody.

Przypomniał, że rusza kolejna perspektywa finansowa, w której duże wsparcie jest zarezerwowane właśnie na działania prośrodowiskowe. I tę wiadomość przedstawiciele organizacji przyrodniczych, zaproszeni na podpisanie umów, przyjęli z entuzjazmem. Zanim jednak będzie można korzystać z dotacji unijnych, samorząd województwa przekazał wsparcie z własnego budżetu.

I tak np. Stowarzyszenie Miłośników Suwalskiego Parku Krajobrazowego „Kraina Hańczy” otrzymało pomoc na aż trzy projekty. Pierwszy polegać będzie na wyremontowaniu schodów wejściowych wraz z barierkami na Górze Cisowej, drugi – zapewni optymalne warunki życia płazom w oczku wodnym w Parku Podworskim w Starej Hańczy, a trzeci to gra terenowa na temat oszczędzania energii, która odbędzie się w ostatnią sobotę lipca.

– Gdyby nie wsparcie Województwa Podlaskiego, nie udałoby się nam zrealizować żadnego z tych projektów. Dla nas to ogromna pomoc – stwierdziła prezes tego stowarzyszenia Izabela Okrągła-Derencz.

Dzięki dotacji można też będzie prowadzić badania nad populacją nietoperzy w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej.

– To piękne zwierzęta. A ten projekt jest po to, by nietoperze badać, monitorować, sprawdzać, co się z nimi dzieje i pracować nad tym, aby żyło się im jeszcze lepiej – powiedział Grzegorz Błachowski z fundacji Lasonauci.

To kontynuacja działań, które prowadziła już ta organizacja. Zadbała o zimowe pomieszczenia dla nietoperzy, a także specjalne skrzynki dla nich w Puszczy Knyszyńskiej, prowadziła również telemetrię mopka (jeden z gatunków nietoperza).  W planach spotkania na ich temat, m.in. noc nietoperzy, a także wiele innych działań promocyjnych i edukacyjnych na temat ochrony przyrody.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Cezary Rutkowski

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

8 maja 2023

Powrót na początek strony