Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

XXVI edycja konkursu wiedzy o Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej

18 października 2023

Uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia / Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej

„Dokąd zmierza świat bez nietoperza” – to hasło przewodnie rozgrywek. Wzięło w nich udział 14 szkół znajdujących się na obszarze Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej (PKPK). W środę, 18 października w Akademii Supraskiej (woj. podlaskie) uczestnicy przedstawili najwyżej ocenione prezentacje konkursowe.

W tym roku głównymi bohaterami były nietoperze. Uczestnicy etapu szkolnego przygotowali prezentacje oraz rozwiązali test oceniający ich wiedzę. Następnie przedstawiono najwyżej ocenione prace.

– Cieszymy się z dużego zaangażowania uczniów i nauczycieli tym ważnym tematem, jakim bez wątpienia są nietoperze i jak ogromne znaczenie mają w przyrodzie. Dziękujemy i zapraszamy za rok – zaznaczył Patryk Nowakowski, strażnik Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.

W tegorocznym konkursie udział wzięło 14 szkół. Prezentacje tematyczne przedstawili również: Adam Sacharewicz, biolog, główny specjalista ds. ochrony przyrody z PKPK oraz Grzegorz Błachowski, chiropterolog.

 

Puszcza Knyszyńska płożona jest na Wysoczyźnie Białostockiej w województwie podlaskim. To drugi pod względem wielkości kompleks leśny. Jej powierzchnia wynosi blisko 1050 km², jednak cały czas się powiększa. Jest to spowodowane zalesieniem gruntów porolnych.

Nietoperze to ⅓ gatunków wszystkich ssaków w skali świata. W Polsce żyje ich 27, głównie z rodziny podkowcowatych oraz mroczkowatych. Jednym z najmniejszych jest karlik drobny, który osiąga maksymalnie 4 cm. Z kolei największy to borowiec wielki, którego długość ciała wynosi maksymalnie 8 cm. Zamieszkują one szczeliny, dziuple i jaskinie w lasach, strychy, piwnice oraz opuszczone budynki i mosty.

źródło: Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej; Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
oprac.: Paulina Tołcz
fot.: Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej

Publikujący: Paulina Tołcz

18 października 2023

Powrót na początek strony