Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Świętowanie urodzaju, czyli Dożynki Gminne w Sztabinie

25 sierpnia 2024

Dożynki Gminne 2024 w Sztabinie / Piotr Solarski

W niedzielę, 25.08, w Sztabinie odbyły się gminne dożynki, które zgromadziły mieszkańców, rolników i gości, aby wspólnie celebrować zakończenie żniw i podziękować za tegoroczne plony. W uroczystościach, tradycyjnie już, uczestniczyła Wiesława Burnos – wicemarszałek województwa.

– To piękna tradycja, która łączy nas wszystkich. Cieszy mnie, że na tych uroczystościach widać tak wiele szacunku dla każdej grupy społecznej: rolników, Kół Gospodyń Wiejskich, a także dla władz lokalnych, które dbają o to, by te wydarzenia były możliwe. Spotykamy się tutaj, by być razem z mieszkańcami tego regionu, by wspólnie dziękować za to, co dobre, i prosić o siłę w trudniejszych chwilach. W to święto kapłani i władze przypominają nam o znaczeniu dziękczynienia. Ważna jest także integracja społeczna. Fakt, że dożynki odbywają się co roku, świadczy o tym, jak bardzo są one potrzebne, jak mocno wpisują się w życie mieszkańców – powiedziała Wiesława Burnos, która w dożynkach w Sztabinie uczestniczy co roku.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Jakuba Apostoła w Sztabinie. Po nabożeństwie, zgodnie z tradycją, uczestnicy przemaszerowali w korowodzie dożynkowym na boisko szkolne, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Starostowie dożynkowi – Alina i Wojciech Sienkiewiczowie – wręczyli gospodarzowi dożynek symboliczny bochen chleba, który następnie został podzielony pomiędzy zebranych.

Podczas uroczystości Wiesława Burnos wspólnie z wójtem gminy Sztabin, Jarosławem Karpem, wręczyła nagrody gospodarzom, którzy wzorowo prowadzą swoje gospodarstwa rolne. Otrzymali je Alina i Wojciech Sienkiewiczowie z Jastrzębnej Drugiej, Emilia i Marcin Bielawscy z Czarniewa, Marzena i Tomasz Pycz z Karolin oraz Katarzyna i Andrzej Kapla z Mogilnic.

Pamiątkowe statuetki z podziękowaniami za działalność na rzecz lokalnej społeczności i prowadzenie usług przydatnych w rolnictwie otrzymali także Małgorzata Kunda, Piotr Granacki oraz Andrzej Kornacki.

W Sztabinie nagrodzono także twórców, którzy przygotowali dożynkowe symbole, co podkreśla znaczenie tradycji i kultury ludowej. W konkursie na tradycyjny chleb dożynkowy zwyciężyły Magdalena Chodorowska, Elżbieta Szmygiel oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Krasnoborkach. W konkursie na najpiękniejszy kosz z plonami nagrodzono Gabrielę Szyc-Zapolską, Emilię Chodorowską i Barbarę Czerwińską.

Wicemarszałek województwa skierowała do uczestników życzenia, podkreślając wagę rozwoju i współpracy na wszystkich szczeblach administracji.

– Życzę Wam, aby Wasza gmina, wsie i gospodarstwa się rozwijały – mówiła do publiczności Wiesława Burnos. – Abyście mogli zapewnić swoim dzieciom jak najlepsze wykształcenie. Niech władze gminne, powiatowe, wojewódzkie i krajowe służą Wam pomocą i wsparciem. Życzę Wam zdrowia i pokoju: zarówno na świecie, jak i w Waszych rodzinach.

Tradycja, kultura i wspólna zabawa

Na uczestników dożynkowej zabawy czekało wiele atrakcji. Można było spróbować tradycyjnych przysmaków przygotowanych przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. Smakowite stoisko przygotowali przedstawiciele dwóch wsi: Jastrzębna i Ostrowie, w którym działają zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

– Jesteśmy tu po raz pierwszy jako koło i serwujemy nasze najlepsze produkty. Idzie nam bardzo dobrze. Nasza najbardziej regionalna potrawa, kartacze, cieszą się ogromnym zainteresowaniem i szybko znikają z talerzy. Nasza współpraca sprawia, że możemy tworzyć i pielęgnować tradycje kulinarne oraz wspólnotę lokalną – mówiła Ewa Białous z Koła Gospodyń Wiejskich Jastrzębna-Ostrowie.

Dożynki Gminne w Sztabinie miały także bogatą oprawę artystyczną. Koncert dała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Jasionówki, a Zespół Mażoretkowy Takt przygotował efektowne show, które zachwyciło publiczność. Miłośnicy muzyki ludowej mogli podziwiać występy Zespołu Tańca Ludowego Bystry oraz zespołów Raczkowiacy, Sztabiniaki i Tańczące Emotki.

Na uczestników czekały również konkurencje dożynkowe. Wieczór zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu Summer. Kulminacją dnia był pokaz „Tysiące iskier i płomienie”, czyli spektakl tańca z ogniem, który oczarował obecnych.

Anna Kopeć-Tyszkiewicz
fot.: Piotr Solarski

Publikujący: Anna Kopeć-Tyszkiewicz

25 sierpnia 2024

Powrót na początek strony