Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Tradycyjna kuchnia polska w podlaskim wydaniu – „Gotuj z klasą!” w Janowie

15 lutego 2024

gotujzklasajanow-54.jpg

Tradycyjna kuchnia polska w podlaskim wydaniu – „Gotuj z klasą!” w Janowie

Ser koryciński, mięso od regionalnych dostawców, grzyby i czarny jęczmień – m.in. takie produkty serwowano w czwartek, 15 lutego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie. Właśnie tam odbył się kolejny półfinał konkursu organizowanego przez samorząd województwa. Tym razem serca jurorów skradły dania przyrządzone przez Agatę Zdanewicz i Paulinę Muklewicz. Dania przygotowane przez młodych kucharzy oceniała m.in. członek zarządu województwa Wiesława Burnos.

Wiesława Burnos podkreśliła, że wszystkie potrawy były smaczne, a poziom umiejętności kulinarnych bardzo wyrównany.

– Cieszę się, że zdecydowaliście się wziąć udział w konkursie, z pewnością jest to dla was niesamowita przygoda, ale także lekcja i dodatkowe doświadczenie na przyszłość – mówiła, zwracając się do uczestników. – Te dzisiejsze zmagania pokazały, nad czym jeszcze należy popracować i co poprawić, ale także i mocne strony każdej z drużyn.

Na talerzach królowały tradycyjne polskie dania z podlaskim akcentem. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować zupę oraz drugie danie z użyciem lokalnych produktów. Była zupa grzybowa, krupnik i ogórkowa. Wśród drugich dań znalazły się zrazy w chlebie razowym, królik w sosie warzywnym i polędwiczki wieprzowe w sosie porowo-tymiankowym.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie już po raz kolejny bierze udział w konkursie „Gotuj z klasą”. W ubiegłym roku to właśnie uczeń z tej szkoły wygrał wojewódzki etap kulinarnego turnieju. Na to samo liczą Agata Zdanewicz i Paulina Muklewicz, tegoroczne lauretki etapu szkolnego.

– Startowałyśmy w konkursie przez trzy lata z rzędu, postanowiłyśmy sobie, że w końcu będziemy miały pierwsze miejsce. Jesteśmy bardzo zadowolone i dumne z siebie. Udział w konkursie z pewnością przyczynił się do zwiększenia mojej świadomości o produktach lokalnych – mówiła Agata Zdanewicz.

Jeden z zespołów do głównego dania wykorzystał dość mało już dzisiaj popularny produkt regionalny. Do potrawy zaserwował czarny jęczmień smażony na maśle i czosnku. Katarzyna Chomicka, która współtworzyła danie, zaznaczyła, że pasję do gotowania przekazała jej rodzina.

– Mój tata i mama, zarówno dwie siostry, jak i brat także pracują w gastronomii, jest to taka rodzinna tradycja, którą chciałabym kontynuować. Myślę, że ten konkurs przyczynił się do mojego rozwoju w gotowaniu – powiedziała.

Takiego samego zdania była Sylwia Sadłowska, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie, która zaznaczyła, że konkurs daje możliwość uczniom wyjścia poza teren szkoły i porównania umiejętności.

– Ten konkurs daje możliwość obudzenia się uczniom, sprawdzenia swoich możliwości, swoich umiejętności, ale też nawiązywania nowych znajomości kulinarnych. Cieszymy się, że mamy możliwość uczestniczenia w tym turnieju – mówiła.

Każda z drużyn biorących udział w konkursie otrzymała drobne upominki, natomiast laureaci sprzęt AGD ufundowany przez samorząd województwa.

Konkurs „Gotuj z klasą” to autorska inicjatywa samorządu województwa podlaskiego. Mogą w nim brać udział uczniowie szkół średnich z klas o profilu gastronomicznym – w tegorocznej edycji konkursu bierze udział 14 takich placówek. Rywalizacja w Janowie to już szóste „półfinały”, a w przeciągu najbliższych kilku tygodni każda ze szkół wyłoni swoich reprezentantów. Finał konkursu zaplanowano na 15 marca br. Nagrodą główną jest staż w warszawskiej restauracji prowadzonej przez uznanego w środowisku gastronomicznym kucharza.

Paulina Tołcz
red.: Aneta Kursa
fot.: Michał Pawłowski

 

 

Opublikował: Mateusz Religioni

15 lutego 2024

Powrót na początek strony