Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Tradycyjne smaki z nutą nowoczesności – „Gotuj z klasą” w Wysokiem Mazowieckiem

13 lutego 2024

Tradycyjne smaki z nutą nowoczesności – „Gotuj z klasą” w Wysokiem Mazowieckiem / Paulina Dulewicz

Olga Gąsowska i Damian Zaremba z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem to zwycięzcy szkolnego etapu konkursu organizowanego przez podlaski samorząd. W pracach komisji we wtorek, 13 lutego uczestniczył Marek Malinowski, członek zarządu województwa.

„Gotuj z klasą” to konkurs skierowany do uczniów klas o profilu gastronomicznym ze szkół z terenu województwa podlaskiego. Zadaniem uczestników jest przygotowanie określonej potrawy z wykorzystaniem produktów lokalnych. W pierwszy etapie wyłaniani są reprezentanci szkół, którzy stają w kulinarne szranki w finale wojewódzkim.

Marek Malinowski podkreślił, że poziom eliminacji w Wysokiem Mazowieckiem był bardzo wyrównany, a wybór jednej grupy stanowił duże wyzwanie.

– Wszystkie dania były bardzo dobre, jak zwykle odkryłem nowe smaki. Długo dyskutowaliśmy, kto powinien być zwycięzcą dzisiejszych zmagań kulinarnych – mówił. – Dziękuję wszystkim biorącym udział w dzisiejszych eliminacjach. To doświadczenie na pewno będzie owocowało w przyszłości.

Tego samego zdania była Olga Gąsowska, która pracując w zespole z Damianem Zarembą, zakwalifikowała się do wojewódzkiego etapu konkursu.

– W ogóle się nie spodziewaliśmy wygranej, jesteśmy bardzo zaskoczeni, ale dziękujemy bardzo członkom komisji, że wybrali akurat nas. Na pewno doda nam to więcej zapału do działania – mówiła.

W zmaganiach rywalizowały 3 grupy po 2 osoby. Każda z nich przyrządziła potrawy z użyciem regionalnych produktów. Wśród pierwszych dań królowały zupy z akcentem rybnym. Pojawił się także krem z kalafiora. Z kolei do wykonania dań głównych uczestnicy wykorzystali mięso od regionalnych dostawców. Była rolada wieprzowa z boczkiem i serem, a także sakiewka z karkówki z kapustą kiszoną.

– Wybrałyśmy takie podlaskie typowe danie, do którego wykorzystałyśmy regionalne piwo, do sporządzenia polewki, a także lokalny ser, który samodzielnie uwędziliśmy w sianku – mówiła Daria Kobosko, uczennica Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem.

Laureaci otrzymali sprzęt AGD ufundowany przez samorząd województwa, a dwie wyróżnione grupy drobne upominki.

– Mieliśmy bardzo dużo chętnych do udziału w konkursie. Uczniowie widzą, że takie konkursy rozwijają ich, widzą, że mogą porównać swój poziom umiejętności z innymi uczniami i na pewno jest to dla nich dość duże wyzwanie – mówił Andrzej Jamiołkowski, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem.

W przeciągu najbliższych kilku tygodni każda z 14 szkół biorących udział w tegorocznej edycji konkursu wyłoni swoich reprezentantów, którzy będą rywalizować w etapie wojewódzkim konkursu „Gotuj z klasą!”. Nagrodą główną jest staż w warszawskiej restauracji Platter, gdzie szefem kuchni jest Karol Okrasa.

Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka           
fot.: Paulina Dulewicz

Opublikował: Małgorzata Sawicka

13 lutego 2024

Powrót na początek strony