Wybrano liderów podlaskiego rolnictwa
Rozstrzygnięcie etapu wojewódzkiego konkursu AgroLigi 2023
AgroLiga to konkursu, w którym wyróżniani są najlepsi polscy rolnicy i najprężniej działające firmy związane z rolnictwem - liderzy nie tylko w swojej branży, ale również wśród lokalnych społeczności. Konkurs jest organizowany od ponad trzydziestu lat.
Wzór agroprzedsiębiorczości
Marek Olbryś gratulując laureatom, zaznaczył, że wyniki tegorocznej AgroLigi to kolejne potwierdzenie, jak znakomicie udało się zrealizować zapoczątkowany w latach 90. program rozwoju mleczarstwa w subregionie łomżyńskim.
- Wtedy zaczęły powstawać gospodarstwa, które obecnie – bez cienia przesady – należą do ścisłej europejskiej i światowej czołówki w produkcji mleka najwyższej jakości. Mają oparcie w potężnych przedsiębiorstwach przetwórczych w Grajewie, Piątnicy i Wysokiem Mazowieckiem, których nazwy i wyroby znane są na cały świecie - powiedział wicemarszałek.
Jak podkreślał, wszystko to zaczynało się w kurpiowskich, niezamożnych gminach podobnie, jak przedsięwzięcia Mistrzów dzisiejszego rolniczego konkursu.
Wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz zwrócił uwagę z kolei, jak wysoki poziom rozwoju reprezentują obecnie podlaskie gospodarstwa rolne.
- Poziom konkursu z roku na rok rośnie, co pokazują nasi finaliści. Ubiegłoroczni Mistrzowie wyłonieni na szczeblu krajowym, otrzymali nagrody w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Obydwoje pochodzili z naszego województwa, to świadczy o tym, że rolnictwo w naszym regionie stoi na bardzo, bardzo wysokim poziomie - mówił.
Wojciech Mojkowski, dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie
(współorganizatora regionalnego etapu konkursu) informował jakimi kryteriami kieruje się komisja konkursowa, wskazując liderów branży rolnej.
– To m.in. poziom inwestycji, przede wszystkim tych zakończonych, sytuacja ekonomiczna, nowoczesne rozwiązania, dbanie o ochronę środowiska, innowacyjność czy osiągane efekty gospodarcze – wymieniał.
Rodzinna tradycja
Liderem wśród podlaskich rolników zostali państwo Bednarczyk, którzy zgodnie z rodzinną tradycją przejęli prowadzenie gospodarstwa po swoich rodzicach. Obecnie wraz z żoną Dominiką prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 120 ha specjalizujące się w produkcji surowego mleka krowiego wysokiej jakości. Jego sprzedaż za ostatni rok wyniosła 1,5 mln litrów w klasie ekstra.
Tytuł „Mistrza” w kategorii Firma zdobył Multicco-Agro. Firma zajmuje się sprzedażą środków do produkcji rolnej oraz świadczeniem usług wspomagających produkcję roślinną i zwierzęcą. Sprzedaż prowadzona jest w trzech lokalizacjach: Kędziorowo, Nowogród, Myszyniec, natomiast centrala i główne biuro zlokalizowane jest w Białymstoku. Przedsiębiorstwo zatrudnia 250 osób. W roku 2022 osiągnęła łączny przychód blisko 200 mln zł.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Antoni Kołakowski, parlamentarzyści, m.in.: Krzysztof Jurgiel i Jacek Bogucki, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, radna wojewódzka Jadwiga Zabielska, lokalni samorządowcy, przedsiębiorcy branży rolnej oraz licznie przybyli rolnicy.
Edyta Chodakowska-Kieżel, Dawid Korpacz
red.: Aneta Kursa
fot.: Mateusz Duchnowski
Najnowsze relacje
- . Rolnictwo i Środowisko Najlepsi producenci mleka nagrodzeni na Gali XVII Rankingu Spółdzielni Mleczarskich
- . Rolnictwo i Środowisko Podlaski Produkt Lokalny. Sery z Litwy
- . Rolnictwo i Środowisko Wielka fiesta, czyli Dożynki Wojewódzkie w Hajnówce
- . Rolnictwo i Środowisko Nowa perspektywa na scalenia gruntów i zagospodarowania poscaleniowego
- Nowa perspektywa na scalenia gruntów i zagospodarowania poscaleniowego
- Myślimy globalnie działając lokalnie, realizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich Łękowo - oferta złożona z pominięciem otwartego konkursu ofert
- Rolnicy w Dowspudzie dziękowali za tegoroczne plony
- Uroczystości dożynkowe w Sidrze. Mieszkańcy gminy świętowali zakończenie żniw