Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wybrano liderów podlaskiego rolnictwa

24 sierpnia 2023

Rozstrzygnięcie etapu wojewódzkiego konkursu AgroLigi 2023

Prowadzący gospodarstwo rolne w Łachach (gm. Turośl) Dominika i Karol Bednarczyk zostali Mistrzami wojewódzkiego etapu AgroLigi 2023 w kategorii Rolnik. A tytuł Mistrza w kategorii Firma otrzymała spółka Multicco-Agro prowadzona przez Wojciecha Wendrzyckiego. W czwartek (23.08) podczas uroczystej gali w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim zwycięzcom gratulowali wicemarszałkowie województwa: Marek Olbryś oraz Sebastian Łukaszewicz. Zwycięzcy etapu wojewódzkiego teraz powalczą o laury na szczeblu krajowym AgroLigi.

AgroLiga to konkursu, w którym wyróżniani są najlepsi polscy rolnicy i najprężniej działające firmy związane z rolnictwem - liderzy nie tylko w swojej branży, ale również wśród lokalnych społeczności. Konkurs jest organizowany od ponad trzydziestu lat.

Wzór agroprzedsiębiorczości

Marek Olbryś gratulując laureatom, zaznaczył, że wyniki tegorocznej AgroLigi to kolejne potwierdzenie, jak znakomicie udało się zrealizować zapoczątkowany w latach 90. program rozwoju mleczarstwa w subregionie łomżyńskim.  

- Wtedy zaczęły powstawać gospodarstwa, które obecnie – bez cienia przesady – należą do ścisłej europejskiej i światowej czołówki w produkcji mleka najwyższej jakości. Mają oparcie w potężnych przedsiębiorstwach przetwórczych w Grajewie, Piątnicy i Wysokiem Mazowieckiem, których nazwy i wyroby znane są na cały świecie - powiedział wicemarszałek.            

Jak podkreślał, wszystko to zaczynało się w kurpiowskich, niezamożnych gminach podobnie, jak przedsięwzięcia Mistrzów dzisiejszego rolniczego konkursu.

Wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz zwrócił uwagę z kolei, jak wysoki poziom rozwoju reprezentują obecnie podlaskie gospodarstwa rolne.

- Poziom konkursu z roku na rok rośnie, co pokazują nasi finaliści. Ubiegłoroczni Mistrzowie wyłonieni na szczeblu krajowym, otrzymali nagrody w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Obydwoje pochodzili z naszego województwa, to świadczy o tym, że rolnictwo w naszym regionie stoi na bardzo, bardzo wysokim poziomie - mówił.

Wojciech Mojkowski, dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie
(współorganizatora regionalnego etapu konkursu) informował jakimi kryteriami kieruje się komisja konkursowa, wskazując liderów branży rolnej.

– To m.in. poziom inwestycji, przede wszystkim tych zakończonych, sytuacja ekonomiczna, nowoczesne rozwiązania, dbanie o ochronę środowiska, innowacyjność czy osiągane efekty gospodarcze – wymieniał.

Rodzinna tradycja

Liderem wśród podlaskich rolników zostali państwo Bednarczyk, którzy zgodnie z rodzinną tradycją przejęli prowadzenie gospodarstwa po swoich rodzicach. Obecnie wraz z żoną Dominiką prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 120 ha specjalizujące się w produkcji surowego mleka krowiego wysokiej jakości. Jego sprzedaż za ostatni rok wyniosła 1,5 mln litrów w klasie ekstra.

Tytuł „Mistrza” w kategorii Firma zdobył Multicco-Agro. Firma zajmuje się sprzedażą środków do produkcji rolnej oraz świadczeniem usług wspomagających produkcję roślinną i zwierzęcą. Sprzedaż prowadzona jest w trzech lokalizacjach: Kędziorowo, Nowogród, Myszyniec, natomiast centrala i główne biuro zlokalizowane jest w Białymstoku. Przedsiębiorstwo zatrudnia 250 osób. W roku 2022 osiągnęła łączny przychód blisko 200 mln zł.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Antoni Kołakowski, parlamentarzyści, m.in.: Krzysztof Jurgiel i Jacek Bogucki, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, radna wojewódzka  Jadwiga Zabielska, lokalni samorządowcy, przedsiębiorcy branży rolnej oraz licznie przybyli rolnicy.

Edyta Chodakowska-Kieżel, Dawid Korpacz
red.: Aneta Kursa
fot.: Mateusz Duchnowski 

 

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

24 sierpnia 2023

Powrót na początek strony