Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Pielgrzymka parlamentarzystów i pracowników administracji publicznej do Świętej Wody

11 września 2023

Pielgrzymka parlamentarzystów i pracowników administracji publicznej do Świętej Wody / Małgorzata Sawicka

Modlitwa, złożenie wieńców na Wzgórzu Krzyży, uroczyste nabożeństwo z udziałem pocztów sztandarowych. W niedzielę, 10 września, w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie już po raz 24. modlili się podlascy samorządowcy, parlamentarzyści i urzędnicy.

Pątników powitał ks. Karol Kondracikowski, archidiecezjalny duszpasterz samorządowców i parlamentarzystów oraz wojewódzkiej administracji rządowej oraz kustosz sanktuarium w Świętej Wodzie ks. Alfred Butwiłowski. Następnie odmówiono krótką modlitwę i przeniesiono się na Górę Krzyży, nazywaną również Górą Bożego Miłosierdzia. Tu poszczególne delegacje złożyły wieńce kwiatowe. Urząd marszałkowski reprezentowali dyrektorzy: Dominik Maślach z Departamentu Zdrowia i Piotr Trochimowicz z Biura Audytu Wewnętrznego, a także zastępca dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Mariusz Feszler.

Kolejnym punktem spotkania była uroczysta msza św. pod przewodnictwem ks. Karola Kondracikowskiego na placu przy Grocie Matki Bożej.

– Kluczem właściwego ogarniania życia społecznego jest dobre słuchanie. To cnota i dar, żeby słuchać siebie nawzajem. Jeśli jedni nie słuchają drugich, zaczynają się dramaty życiowe – mówił w homilii ks. Kondracikowski.

Uroczystości zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu oraz procesja eucharystyczna.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie jest szczególnym miejscem nie tylko dla mieszkańców Wasilkowa. Ma ono duże znaczenie na religijnej mapie polskich sanktuariów maryjnych. Pierwsza udokumentowana wzmianka o nim pochodzi z roku 1719. W tym czasie pozostający przez dwa lata w ślepocie szlachcic imieniem Bazyli cudownie ozdrowiał po przybyciu na uroczysko nazwane później Świętą Wodą. W akcie wdzięczności wybudował on nad źródełkiem drewnianą kaplicę, którą jeden z supraskich Bazylianów w 1719 r. poświęcił za błogosławieństwem opata supraślskiego metropolity unickiego abpa Leona Kiszki. Tak się rozpoczęła historia tego wyjątkowego miejsca.

Anna Augustynowicz, Małgorzata Sawicka
fot.: Małgorzata Sawicka

Opublikował: Paulina Tołcz

11 września 2023

Powrót na początek strony