Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Śląskie 2024. II posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP

11 czerwca 2024

marszałek Łukasz Prokorym / fot.: Mateusz Duchnowski

Fundusze unijne, gospodarka odpadami i problem przestępczości środowiskowej – to główne tematy zaplanowane na forum włodarzy województw. Odbędzie się ono 12 czerwca w Podzamczu koło Ogrodzieńca w województwie śląskim, bo to właśnie marszałek Śląskiego obecnie przewodniczy konwentowi. Województwo Podlaskie podczas spotkania będzie reprezentował marszałek Łukasz Prokorym.

– To moje pierwsze posiedzenie, tym bardziej jestem ciekaw tego spotkania. Problematyka zapowiada się interesująco, bo planowana jest między innymi dyskusja dotycząca środków unijnych. Wymiana doświadczeń na tym polu z innymi województwami z pewnością będzie bardzo wartościowa – powiedział marszałek Prokorym.

Konwent Marszałków powstał w 1999 r., w jego skład wchodzą marszałkowie wszystkich województw, a posiedzenia odbywają się zawsze na terenie województwa, którego marszałek aktualnie przewodniczy gremium. Przewodnictwo w konwencie zmienia się co pół roku.

Podczas forum będą poruszone kwestie kluczowych wyzwań rozwojowych kraju oraz priorytety na najbliższe 10 lat – do dyskusji zaproszono przedstawicieli kierownictwa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Natomiast o instrumentach KPO i polityki spójności oraz perspektywach współpracy powie dyrektor Departamentu Programów Europejskich z Banku Gospodarstwa Krajowego Michał Kopeć.

Część spotkania poświęcona będzie nieprawidłowościom w gospodarowaniu odpadami niebezpiecznymi: problemowi porzucania odpadów niebezpiecznych i przestępczości środowiskowej.

Spotkanie w Podzamczu zakończy przewodnictwo Województwa Śląskiego konwentowi. Teraz przejmie je Województwo Zachodniopomorskie.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski (archiwum UMWP)

 

 

Publikujący: Aneta Kursa

11 czerwca 2024

Powrót na początek strony