Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

100. urodziny uczestniczki Powstania Warszawskiego

24 czerwca 2024

Trzy osoby siedzą i rozmawiają

Marszałek Łukasz Prokorym oraz wicemarszałek Wiesława Burnos złożyli najlepsze życzenia zdrowia i pogody ducha uczestniczce Powstania Warszawskiego z okazji jej 100. urodzin / Mateusz Duchnowski

Kwiaty, tort, upominki, ale przede wszystkim życzenia zdrowia i uśmiechu mieszkającej w Supraślu Irenie Molskiej przekazali w poniedziałek, 24 czerwca, marszałek Łukasz Prokorym wraz z wicemarszałek Wiesławą Burnos. Urodziny tej weteranki walk o wolność i niepodległość Polski przypadają 23 czerwca.

– Dziękuję za pamięć. Przez dłuższy czas od zakończenia Powstania, nikt mnie nie znał. Dlatego jest mi niezmiernie miło, że odwiedziliście mnie w moje 100. urodziny. Życzę wam dużo zdrowia i wszystkiego dobrego – mówiła nie kryjąc wzruszenia kombatantka.

Irena Molska to osoba wybitnie zasłużona w walce o niepodległość państwa polskiego. Jako dwudziestolatka dołączyła do zrywu powstańczego, gdzie opatrywała rannych jako sanitariuszka. Wcześniej służyła w wywiadzie Armii Krajowej. Po wojnie ukończyła studia medyczne i pracowała jako pediatra m.in. w Białymstoku.

Marszałek Łukasz Prokorym wręczając pamiątkowy list od zarządu województwa, życzył weterance pogody ducha oraz dużo zdrowia.

– Zapamiętam to nasze spotkanie właśnie przez pryzmat Pani uśmiechniętych oczu i przyjaznego spojrzenia. Życzę, aby ten uśmiech z Pani twarzy nigdy nie schodził i mam nadzieję, że będziemy mieli okazję, żeby obchodzić 101. i kolejne urodziny – powiedział.

Wicemarszałek Wiesława Burnos przekazała jubilatce kolejną niespodziankę. Jak mówiła, jest to rzecz, która na pewno sprawi Pani Irenie przyjemność.

– Mamy zaszczyt przekazać Pani obraz, na którym widnieją kwiaty, które, jak wiem, uwielbia Pani. To dzieło namalowali pacjenci szpitala psychiatrycznego w Suwałkach – zaznaczyła.

Powstanie Warszawskie trwało od 1 sierpnia do 2 października 1944 roku. Było zbrojnym wystąpieniem Armii Krajowej przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Głównym celem powstania było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed nadejściem Armii Czerwonej. Miało to wzmocnić polską suwerenność i zapobiec sowieckiej dominacji. Olbrzymie straty konfliktu poniosła głównie ludność cywilna, czego skutkiem była śmierć 200 tys. osób. Mimo oporu postawionego przez uczestników zrywu Powstanie zakończyło się klęską. Warszawa została zrujnowana, a jej mieszkańcy zostali wysiedleni i poddani represjom.

Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Publikujący: Cezary Krystian Rutkowski

24 czerwca 2024

Powrót na początek strony