Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

104. rocznica urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II

18 maja 2024

Na świat przyszedł 18 maja 1920 r. w Wadowicach, ale wówczas jeszcze nikt nie przypuszczał, że urodził się jeden z największych Polaków. W sobotę (18.05) mijają 104 lata od narodzin św. Jana Pawła II – papieża pielgrzyma, orędownika dialogu, człowieka, który zmienił bieg historii. Rocznicę jego urodzin upamiętniono w całym kraju, także w Podlaskiem. Przed południem kwiaty pod pomnikiem papieża Polaka złożyli marszałek Łukasz Prokorym i wicemarszałek Marek Malinowski. Członek zarządu Bogdan Dyjuk uczcił pamięć Jana Pawła II w Studzienicznej, a w Suwałkach przewodniczący sejmiku Cezary Cieślukowski i radna wojewódzka Anna Naszkiewicz.

Łukasz Prokorym przyznał, że postać Jana Pawła II miała ogromny wpływ na pokolenie, które sam reprezentuje.

– Dla nas, tzw. pokolenia JPII, był wzorem moralnym, przewodnikiem, autorytetem. Jako młody człowiek uczestniczyłem w spotkaniach podczas jego wizyt w Polsce – mówił.

Marszałek zaznaczył, że w jego ocenie Jan Paweł II jest przede wszystkim „autorem polskiej wolności”.

– Myślę, że bez niego tej wolności nie moglibyśmy odzyskać. To przecież od pielgrzymki w 1979 roku rozpoczął się ruch solidarnościowy. Jestem przekonany też, że pamiętne słowa papieża „od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” przekonały Polaków, aby w referendum akcesyjnym w 2003 roku zagłosować za wejściem do Unii Europejskiej. Musimy o nim pamiętać i tę pamięć kultywować – podkreślał.

O ogromnym wkładzie Jana Pawła II w zmiany ustrojowe w Polsce, ale też w Europie i na świecie przypominał Marek Malinowski.

– To przede wszystkim jemu zawdzięczamy odzyskanie niepodległości. Nigdy nie zapomnę jego słów wypowiedzianych podczas pierwszej pielgrzymi do ojczyzny w 1979 r.: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi…Tej ziemi”. To dało początek zmianom – wspominał wicemarszałek.

Dodał, że nauki papieża Jana Pawła II, jako głowy kościoła mają cały czas ogromne znaczenie.

– Również jestem z tzw. pokolenia JPII. Uczestniczyłem w wielu spotkaniach z Ojcem Świętym i uważam, że te wartości, które nam przekazywał, według których sam żył są niezwykle aktualne i ważne.

Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Przyszedł na świat 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Był drugim synem Karola Wojtyły i jego żony Emilii z Kaczorowskich. Gdy miał niespełna 9 lat, zmarła jego matka, a kilka lat później starszy brat Edmund.  W 1938 r. opuścił Wadowice i rozpoczął studia polonistyczne w Krakowie.  Przerwał je wybuch II wojny światowej. W czasie okupacji pracował, jako robotnik w kamieniołomach, a następnie w fabryce chemicznej Solvay. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 r. a w czerwcu 1967 r. Paweł VI mianował Karola Wojtyłę kardynałem.

Jedenaście lat później (16 października 1978 r.) metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu niebędącym Włochem oraz najmłodszym z papieży od półtora wieku. Miał wówczas 58 lat.

Nowy rozdział w historii

Podczas inauguracji pontyfikatu powiedział zdanie, które stało się nieoficjalnym mottem jego pontyfikatu: „Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! (...) otwórzcie granice państw, systemy ekonomiczne i polityczne, szerokie obszary kultury, cywilizacji i rozwoje”.

Wybór Polaka na papieża zapoczątkował nowy rozdział w dziejach kościoła katolickiego, ale też świata. Po raz pierwszy od blisko 500 lat biskupem Rzymu został kardynał spoza Włoch. Co ważne, nowy papież pochodził z kraju będącego pod wpływem ZSRR, co w okresie zimnej wojny miało wielkie znaczenie. Ten wybór obudził nadzieję środowisk katolickich i niepodległościowych w krajach całego bloku sowieckiego. Jan Paweł II mocno zaangażował się w losy ojczyzny. Wspierał opozycję demokratyczną, wolnościowe ruchy robotnicze i powstanie ruchu NSZZ "Solidarność".

Papież Pielgrzym

Podczas 27 lat odwiedził ponad 120 krajów. Wiele razy pielgrzymował do Polski, a w Białymstoku był 5 czerwca 1991 roku.
To wówczas powiedział m.in.: „Człowiek otrzymał od Boga zadanie panowania nad przyrodą. To panowanie nie oznacza samowolnego niszczenia przyrody, wykorzystywania jej zasobów bez ograniczeń. Mówię to tu, na białostockiej ziemi, która należy do jednej z najpiękniejszych w Polsce, ze wspaniałą Puszczą Białowieską”.

W województwie podlaskim jest wiele miejsc poświęconych Janowi Pawłowi II. W Białymstoku jest to między innymi ołtarz papieski z Krywlan w kościele Miłosierdzia Bożego na osiedlu Białostoczek. Jego imieniem nazwane są ulice, parki oraz skwery. Najpopularniejszy pomnik Jana Pawła II znajduje się Przed białostocką katedrą. W podsuwalskich Wigrach miejsce, w którym mieszkał papież, przerobiono na muzeum. Składa się ono z kaplicy papieskiej, apartamentów i biblioteki.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r.; 1 maja 2011 r. został beatyfikowany przez Benedykta XVI, a 27 maja 2014 r. kanonizowany przez papieża Franciszka.

 

Aneta Kursa
fot.: Paweł Krukowski, Wioletta Kruszewska

 

 

Opublikował: Monika Pańko

18 maja 2024

Powrót na początek strony