Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

34. rocznica śmierci ks. Stanisława Suchowolca

29 stycznia 2023

cztery osoby opuszczają głowy

Hołd ś.p. ks. Stanisławowi Suchowolcowi składają przedstawiciele samorządu województwa oraz rady miasta Białystok

Mszą świętą i złożeniem kwiatów uczczono w niedzielę, 29 stycznia, pamięć kapelana białostockiej „Solidarności”. Stanisław Suchowolec zginął w niewyjaśnionych okolicznościach podczas pożaru plebanii w 1989 r. Samorząd województwa podczas uroczystości reprezentował przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski, a w imieniu marszałka Artura Kosickiego uczestniczył w niej Robert Jabłoński, dyrektor Gabinetu Marszałka UMWP.

– Mijają 34 lata, od kiedy księdza Stanisława nie ma wśród nas, ale wciąż w naszej pamięci pozostaje ogromne świadectwo katolickiej wiary i umiłowania wolności, jakie uosabiał ten bohaterski kapłan – pisał Artur Kosicki w liście wystosowanym do uczestników obchodów (pełna treść listu w załączeniu).

Autorytet dla potomnych

Marszałek dowodził, że dzięki kapelanowi wiele osób zmieniało się na lepsze i potrafiło odnaleźć sens życia w miłości do Boga i bliźnich w czasach reżimu totalitarnego.

– Życzę, aby dzisiejsza uroczystość była niegasnącą inspiracją do upowszechniania wszystkich duchowych wartości, które pozostawił nam ksiądz Stanisław Suchowolec – podsumował.

Mszy rocznicowej, odprawionej w parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku, w której posługę kapłańską sprawował Stanisław Suchowolec, przewodniczył białostocki bp pomocniczy ks. Henryk Ciereszko. Homilię wygłosił kapelan „Solidarności” Archidiecezji Białostockiej ks. kan. Ryszard Puciłowski. Przypomniał w niej bieg życia i posługi kapłańskiej ks. Suchowolca.

– Księże Stanisławie, chociaż swój bieg ukończyłeś przedwcześnie, to dzięki tobie my możemy i mamy siłę, by biec dalej – podkreślił ks. Puciłowski.

Ku pamięci

Niedzielne uroczystości, jak rokrocznie, zostały zorganizowane przez podlaską „Solidarność”. Jej przewodniczący Józef Mozolewski wspomniał o przeczuciach ks. Stanisława, który bezpośrednio przed śmiercią miał powiedzieć: „czuję się osaczony i zdradzony, żyję pod ciągłą presją, mam zawiedzione zaufanie”.

– Koronkowa akcja, jaką przeprowadzili funkcjonariusze SB, doprowadziła do tego, że do dziś nie można wykryć tej zbrodni. Ciągle czekamy na prawdę i głęboko wierzę, że doczekamy jej, bo jesteśmy to winni śp. księdzu Stanisławowi i wszystkim tym, którzy skrytobójczo zostali zamordowani, oddali swoje życie, byśmy mogli żyć w wolnej, niepodległej ojczyźnie – zaznaczył.

Po zakończonej liturgii na znajdującym się tuż przy świątyni grobie ks. Suchowolca, uczestnicy uroczystości zapalili znicze oraz złożyli kwiaty i wieńce.

W obchodach 34. rocznicy śmierci kapelana „Solidarności” uczestniczyli m.in.: europoseł Krzysztof Jurgiel, wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, wojewoda Bohdan Paszkowski, białostoccy radni – Katarzyna Ancipiuk, Paweł Myszkowski i Henryk Dębowski, podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka, szefowa Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Agnieszka Rzeszewska, rodzina ks. Jerzego Popiełuszki, przedstawiciele organizacji opozycji komunistycznej, poczty sztandarowe oraz licznie zgromadzeni wierni.

Anna Augustynowicz
fot.: Kamil Timoszuk

Ks. Stanisław Suchowolec urodził się 13 maja 1958 r. w Białymstoku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1983 r. Przez pierwsze lata po ich otrzymaniu sprawował posługę w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli (rodzinnej parafii bł. ks. Jerzego Popiełuszki). Tam organizował patriotyczne msze za ojczyznę. Następnie został przeniesiony do parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Dojlidach, gdzie kontynuował swoją działalność. Zginął w 1989 r. w niewyjaśnionych okolicznościach w pożarze na plebanii tej parafii w wieku 31 lat.

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

29 stycznia 2023

Powrót na początek strony