5. edycja plebiscytu Chorągwi Białostockiej ZHP – „Uskrzydleni 2023”
5. edycja plebiscytu Chorągwi Białostockiej ZHP – „Uskrzydleni 2023” / Paweł Krukowski
Marszałek nie krył dumy z przyznanego wyróżnienia, które jest symbolem przynależności do harcerskiego bractwa.
– Czuję się niezwykle zaszczycony, gdyż znalazłem się w wyjątkowym gronie, wśród społeczności Białostockiej Chorągwi ZHP. Ta odznaka jest symbolem najważniejszych wartości, a ja mam nadzieję im wszystkim podołać – dziękował marszałek.
Ośmiu „Uskrzydlonych”
A w tegorocznej edycji plebiscytu statuetki przyznano w ośmiu kategoriach.
Otrzymali je:
- przewodnik Natalia Walko w kategorii doświadczony drużynowy,
- harcmistrz Bożena Zaniewska w kategorii wsparcie drużynowego,
- przewodnik Julia Wiktoria Rutkowska w kategorii wsparcie wychowawcze,
- podharcmistrz Anna Gawlińska w kategorii wsparcie organizacyjne,
- harcmistrz Agnieszka Fiedorczuk w kategorii lider zespołu,
- harcmistrz Aleksandra Gajewska w kategorii opiekun próby instruktorskiej,
- podharcmistrz Witold Kossakowski w kategorii senior w działaniu,
- Andrzej Józef Nowak w kategorii ambasador harcerstwa.
– Plebiscyt to nie tylko konkurs, ale także okazja do integracji harcerzy i instruktorów. To czas, kiedy wspólnota harcerska może podzielić się swoimi doświadczeniami, sukcesami – podkreślała jedna z laureatek.
"Podlaskie Podwórka"
Podczas gali zainaugurowano też kolejną edycję tego projektu. Prowadzące uroczystość harcmistrzynie: Natalia Janucik i Justyna Bukrym przybliżyły publiczności cel przedsięwzięcia.
– „Podlaskie Podwórka” to kompleksowe wsparcie 1350 dzieci i młodzieży w placówkach wsparcia dziennego, prowadzonych w formie podwórkowej oraz 1350 rodziców bądź opiekunów prawnych – wyjaśniała Natalia Janucik – Skierowany jest on do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat, z rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych oraz ich rodziców – dodała Justyna Bukrym.
Przedstawiono plan zadań na okres czterech lat, bo tyle będzie trwać rojekt. Zaprezentowano też zespół, który będzie wspierał dzieci i rodziców w Harcerskim Centrum Wsparcia.
Poprzednia edycja miała mniejszy zasięg i wsparcie finansowe niż obecna.
Jak mówił marszałek Kosicki, harcerze podołali przedsięwzięciu, a projekt cieszył się dużym zainteresowaniem na terenie całego regionu. Dodał też, jako zarząd województwa, wspierając działania Białostockiej Chorągwi ZHP, spełnili tylko swój obowiązek:
– Zauważyliśmy już w pierwszej edycji projektu, że na harcerzy można liczyć, że sprawdzają się w najtrudniejszych czasach. Historycznie w czasach wojny, walcząc o niepodległość naszego kraju ale też w tak trudnym ostatnio okresie jakim była pandemia. Projekt „Podlaskie Podwórka” pięknie wpisał się w okres popandemiczny, kiedy trzeba było wielu młodym ludziom pomóc wyjść z trudnej sytuacji, a także pomóc zaadaptować się w innej rzeczywistości. Ponownie się sprawdziliście i wykonaliście swoje zadanie perfekcyjnie. Dziękuję wam i gratuluję – podkreślił Artur Kosicki.
O poprzedniej edycji „Podlaskich Podwórek” mówił także komendant Chorągwi, harcmistrz Krzysztof Jakubowski.
– Harcerski instruktor to nie tylko nauczyciel, ale także wzór do naśladowania, mentor i przyjaciel. Dlatego dziś chcemy nagrodzić ich pracę. „Podlaskie Podwórka” to nie tylko pomoc dla rodzin i dzieci, jest to program, który angażuje naszą chorągiew i pozwala się jej wykazać w codziennym działaniu. Zostało to zauważone i docenione przez urząd marszałkowski dzięki czemu jesteśmy razem ze społeczeństwem, a nie tylko jako jedna z organizacji wychowująca młode pokolenie – powiedział komendant.
W piątkowej gali uczestniczyli także m.in.: dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego urzędu marszałkowskiego, Karolina Perkowska, przedstawiciele harcerstwa, służb mundurowych, Kuratorium Oświaty w Białymstoku, białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Muzyczną oprawę wydarzenia zapewniły Big Bend z Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego.
Monika Pańko
red.: Aneta Kursa
fot.: Paweł Krukowski
Najnowsze relacje
- . Społeczeństwo Łukasz Prokorym gościł na słynnym Czwartkowym Obiedzie u Diabetyków
- . Społeczeństwo Łomża. W kobietach jest siła
- . Społeczeństwo Dobre dzieciństwo daje moc. 19.11 przybierzmy czerwone barwy i włączmy się w kampanię
- . Społeczeństwo Samorząd województwa z pomocą dla organizacji pożytku publicznego