77. rocznica śmierci Danuty Siedzikówny „Inki”
Rocznica śmierci Danuty Siedzikówny
Obchody rozpoczęły się w poniedziałkowe popołudnie przed Pomnikiem Mordu Katyńskiego W Parku Konstytucji 3 Maja. Następnie uczestnicy przeszli przed pomnik „Inki” w Parku Planty. Tam złożyli wieńce i zapalili znicze.
– Nasza tutaj obecność to godny wyraz pamięci o tej wspaniałej postaci polskiego podziemia niepodległościowego – przekazał w liście skierowanym do organizatorów i uczestników uroczystości Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.
Marszałek przypomniał trudne losy młodej bohaterki, której wojna zabrała najbliższe dla niej osoby. Ojciec zmarł w Teheranie, gdy jego wycieńczony organizm nie wytrzymał chorób, jakich nabawił się w syberyjskich łagrach. Matka została rozstrzelana przez hitlerowskie Gestapo w białostockim więzieniu.
– Mimo to „Inka” nie zawahała się ani chwili przed wstąpieniem w szeregi Armii Krajowej, choć wiedziała, że także ona może w każdej chwili zginąć. I tak się stało. 28 sierpnia 1946 roku, na kilka dni przed ukończeniem 18 lat, dosięgły ją kule wystrzelone przez bezwzględnego kata – oficera komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa” – czytamy w liście (pełna jego treść w załączeniu).
W szeregi 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Danuta Siedzikówna wstąpiła w 1943 r.. Pełniła tam funkcję łączniczki i sanitariuszki. Aresztowano ją w lipcu 1946 r. Mimo brutalnego śledztwa nie wydała swoich współtowarzyszy walki.
Komunistyczny sąd skazał ją na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r., sześć dni przed jej osiemnastymi urodzinami.
Organizatorem poniedziałkowych uroczystości była Fundacja Patria Mater. Uczestniczyli w nich również m.in.: wiceminister edukacji nauki Dariusz Piontkowski, wicewojewoda podlaski Tomasz Madras, radny miejski Henryk Dębowski.
Uroczystości upamiętniające Danutę Siedzikównę w rocznice jej śmierci odbywały się w całym regionie. W Białymstoku m.in. odbyły się na dworcu PKP, którego patronką jest właśnie „Inka”. Tam obchody połączono z inauguracją akcji pn. Rozsławienie Polskich Bohaterów.
Aneta Kursa
red. Barbara Likowska-Matys
fot.: Piotr Markowski
Najnowsze relacje
- . Społeczeństwo Łukasz Prokorym gościł na słynnym Czwartkowym Obiedzie u Diabetyków
- . Społeczeństwo Łomża. W kobietach jest siła
- . Społeczeństwo Dobre dzieciństwo daje moc. 19.11 przybierzmy czerwone barwy i włączmy się w kampanię
- . Społeczeństwo Samorząd województwa z pomocą dla organizacji pożytku publicznego