95-lecie Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku
– To wspaniały jubileusz niezwykle wartościowej organizacji, która niebawem, bo już za pięć lat będzie świętować stulecie istnienia. Wykonujecie znakomitą robotę, bo to m.in. dzięki wam młodzi ludzie podnoszą swoje umiejętności zawodowe, to dzięki wam praktykują w zawodach przyszli fachowcy, których tak nam brakuje – mówił Jacek Piorunek. – Chcę, abyście mieli świadomość, jak ogromne znaczenie dla gospodarki regionu ma wasza działalność. Serdecznie wam za to, w imieniu swoim i całego zarządu dziękuję – dodał.
Gratulacje z okazji jubileuszu w specjalnym nagraniu przekazał całej społeczności Izby Marszałek Województwa Podlaskiego Łukasz Prokorym.
– Od 95 lat podtrzymują państwo wartości związane z rzemieślniczym etosem, przede wszystkim solidność i jakość. Charakteryzują one każdą z organizacji cechowych i spółdzielni rzemieślniczych wchodzących w skład Izby. Dziękuję za państwa wytrwałość w promowaniu rzemiosła, edukacji zawodowej i społecznej odpowiedzialności […]. Dzięki waszym staraniom kształcenie zawodowe w rzemiośle oraz nauka przez młodzież zawodu w praktyce zyskuje na znaczeniu – powiedział marszałek.
Uroczystość tradycyjnie była okazją do uhonorowania Złotymi i Srebrnym Krzyżami za Zasługi na Rzecz Rzemiosła. Wręczono też odznaczenia rzemieślnicze: najwyższe honorowe odznaczenia, czyli Szable Kilińskiego, Złote i Srebrne Medale im. Jana Kilińskiego oraz Honorowe Odznaki Rzemiosła. Laury odebrało łącznie ponad 30 osób.
Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku – jest społeczno-zawodową i gospodarczą organizacją samorządu rzemiosła. Prowadzi działalność na terenie województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Zrzesza na zasadach dobrowolnej przynależności 15 organizacji cechowych i jedną spółdzielnię rzemieślniczą. Do jej głównych zadań należy reprezentowanie zrzeszonych organizacji wobec administracji państwowej i samorządowej, prowadzenie i rozwijanie działalności społeczno-gospodarczej na rzecz rzemiosła, podnoszenie kwalifikacji zawodowych rzemieślników, a także organizowanie i przeprowadzanie egzaminów kwalifikacyjnych na tytuł czeladnika i mistrza – w ciągu 95 lat przeprowadziła: ponad 92 tys. egzaminów czeladniczych i prawie 20,5 tys. egzaminów mistrzowskich. Aktywnie uczestniczy w systemie kształcenia dualnego.
Historia Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku sięga końca lat dwudziestych minionego wieku. Powołano ją bowiem w roku 1929. Przedwojenna działalność tej instytucji skupiała się przede wszystkim na stałej trosce organizacji o współdziałanie z władzami państwowymi w sprawach popierania rozwoju rzemiosła oraz pracy oświatowej i egzaminacyjnej. Po licznych zawirowaniach historycznych, wzlotach i trudach nadal pozostaje gwarantem najwyższej jakości w rzemiośle.
W sobotnich uroczystościach uczestniczyli także m.in. prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i jego zastępca Tomasz Klim, wojewoda podlaski Jacek Brzozowski oraz wicewojewoda Paweł Krutul.
Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk