Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Bezpieczniej na drodze – tego nauczysz się w WORD Białystok

20 lutego 2024

Auto nauki jazdy

Bezpieczniej na drodze / Mateusz Duchnowski

Kilkaset przeszkolonych osób, dziesiątki szkoleń i warsztatów z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego – to wynik regularnych szkoleń przeprowadzonych w ubiegłym roku w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Białymstoku. W tym roku WORD znowu zaprasza na szkolenia wszystkie grupy: dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów.

W czasie ubiegłorocznych spotkań uczestnicy często zwracali nam uwagę, że trzeba kontynuować zajęcia dla kierowców, ale również dla osób, które nie mają prawa jazdy. Zarówno młodzi, jak i starsi kierujący pojazdami (warsztaty skierowane są bowiem do wszystkich zainteresowanych bez względu na wiek) wyraźnie mówią o korzyściach, jakie wynieśli z przeprowadzonej akcji. To m.in. większe poczucie bezpieczeństwa za kierownicą, nauka przewidywania sytuacji na drodze, poprawa techniki jazdy i panowania nad pojazdem. I tu warto zwrócić uwagę, że doskonalenie jazdy to rodzaj zajęć dla osób, które posiadają prawo jazdy i prowadzą auto na co dzień, a nie kurs nauki jazdy (WORD nie może prowadzić kursów nauki jazdy dla kandydatów na kierowców).

– W 2024 roku w białostockim WORD umiejętności jazdy mogą doskonalić kierowcy, którzy posiadają czynne prawo jazdy na kategorię B. Latem planujemy zorganizować kilka szkoleń dla motocyklistów. Z naszych doświadczeń wynika, że bardzo ważne jest, aby kierowcy doskonalili swoje umiejętności na swoich autach, na których potem ruszają na nasze drogi. Instruktorzy przy okazji zwracają uwagę kierowcom na to, jak ważną rzeczą jest zabezpieczenie różnych przedmiotów w aucie, które na co dzień leżą na fotelach i w razie kolizji są niekiedy większym zagrożeniem – mówił Przemysław Sarosiek, dyrektor WORD w Białymstoku.

Do uczestnictwa w szkoleniach zachęcają też bilboardy widoczne od pewnego czasu na ulicach Białegostoku. Na to, aby informację o tym można było znaleźć nie tylko w internecie zwracali uwagę zwłaszcza seniorzy i kierowcy po 50-tce, którzy rzadko korzystają z mediów społecznościowych i nie zdobywają informacji w internecie.

Szkolenia z bezpieczeństwa ruchu drogowego są bezpłatne i skierowane do szerokiej rzeszy uczestników ruchu. Z decyzją, by zapisać się na szkolenie, warto się pospieszyć, bowiem ilość miejsc jest ograniczona. To otwartość tych szkoleń przyciąga tak wielu zainteresowanych.

Doskonalenie techniki jazdy, zajęcia praktyczne i teoretyczne z bezpieczeństwa ruchu drogowego, zajęcia z ekojazdy – to tylko niektóre zagadnienia omawiane podczas szkoleń i warsztatów w białostockim WORD.

Poza warsztatami z doskonalenia techniki jazdy, na które WORD zaprasza kierowców ośrodek proponuje także zajęcia dla dzieci i młodzieży, które chcą dowiedzieć się więcej o ruchu drogowym. Są to miedzy innymi zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, zajęcia edukacyjne dla seniorów, szkolenie dla nauczycieli wychowania komunikacyjnego.

– Wystarczy odezwać się do nas i ustalić dogodny termin na wizytę w szkole, przedszkolu czy żłobku. Przyjedziemy i poprowadzimy zajęcia jak bezpiecznie radzić sobie w ruchu drogowym. Przez ostatnie dwa lata przeszkoliliśmy prawie 700 uczniów i pomogliśmy przy wyrobieniu kilkuset kart rowerowych – mówił dyrektor Sarosiek.

Poza tym WORD zaprasza do udziału w konkursach i turniejach BRD oraz planuje zrealizować filmy edukacyjne. Warto wspomnieć, że jeden z nich poświęcony tematowi „Korytarza życia” zyskał ponad 2 miliony wyświetleń!

 

źródło: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku

Publikujący: Monika Pańko

20 lutego 2024

Powrót na początek strony