Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Dobry czas w „mlecznej krainie”

15 grudnia 2023

Świetlice, place zabaw, ale także firmy i nowe miejsca pracy w środowiskach wiejskich. Lokalna Grupa Działania „Kraina mlekiem płynąca” podsumowała w czwartek, 14 grudnia w Nowogrodzie swoją działalność w tzw. okresie programowania 2014 - 2020. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Marek Olbryś.

– Już w samej nazwie Lokalnych Grup Działania kryje się esencja tego, czym są dla społeczności mniejszych miast i gmin. To lokalna i zbiorowa aktywność w realizowaniu wyrażanych bezpośrednio potrzeb mieszkańców, wykorzystywaniu pieniędzy na rozwój, inicjatywy, wzmacnianie małych wsi i sołectw..., a „Kraina mlekiem płynąca" należy do najsprawniej to realizujących w naszym województwie. Jest przy tym szczególnie mi bliska, bo działa głównie w kurpiowskiej części naszego województwa, w której mam swoje korzenie rodzinne - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Lokalna Grupa Działania (LGD) „Kraina mlekiem płynąca” to 8 samorządów: 6 – Kolno miasto i gmina, Stawiski, Grabowo, Turośl i Mały Płock - z powiatu kolneńskiego oraz Nowogród i Zbójna z łomżyńskiego. Kieruje stowarzyszeniem prezes Elżbieta Parzych, zawodowo skarbnik samorządu miejskiego Łomży.

– Był to bardzo udany okres. Udało się nam zrealizować założenia naszej lokalnej strategii rozwoju dzięki środkom pozyskanym za pośrednictwem urzędu marszałkowskiego z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Obszarów Wiejskich, Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Podlaskiego. W sumie mieliśmy do dyspozycji prawie 27 milionów złotych. Szczególne podziękowania chciałabym przekazać marszałkom województwa, a szczególnie wicemarszałkowi Markowi Olbrysiowi, z którym współpracujemy niemal na co dzień, a także kompetentnym i życzliwym pracownikom urzędu marszałkowskiego - mówiła prezes Elżbieta Parzych.

W bilansie, jaki przedstawiła, znalazło się m.in. 35 wybudowanych lub wyremontowanych świetlic wiejskich, 45 placów zabaw, 12 siłowni pod gołym niebem, 2,5 hektara zrewitalizowanych parków w Stawiskach, Małym Płocku, Nowogrodzie.

– Nasz samorząd od wielu lat korzysta ze współpracy z LGD. W tej ostatniej perspektywie powstały np. trzy Ośrodki Aktywności Społecznej: Jankowo-Skarbowo, Chmielewo i Grądy. Koszt każdego to około miliona złotych. Nie moglibyśmy tego wykonać bez wsparcia. Efektem jest także zagospodarowanie przestrzeni publicznej, czyli park w centrum Nowogrodu. To ostatnie zadanie, jakie właśnie rozliczyliśmy z urzędem marszałkowskim, a motywuje nas do zmian całego otoczenia wokół - poinformował burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka.

LGD to nie tylko przedsięwzięcia społeczne, ale także gospodarcze. Powstało kilkadziesiąt przedsiębiorstw z nowymi miejscami pracy, głównie zakłady usługowe (budowlane, remontowe, pranie dywanów, szkoła języków kosmetyczne, fryzjerskie).

– Działają, zatrudniają kolejne osoby, bo okazało się, że w małych miejscowościach jest wielkie zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi - podkreśliła Elżbieta Parzych. 

Wsparcie w postaci np. dodatkowych zajęć czy wycieczek uzyskało ponadto 640 dzieci z 11 szkół oraz 6 przedszkoli.

– Miałam przyjemność poinformować, że nasza nowa strategia została przyjęta do dofinansowania. Chcemy kontynuować te najbardziej oczekiwane działania, a także kolejne związane np. z kultywowaniem tradycji, ocalaniem ginących zawodów, przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu, organizowaniem usług opiekuńczych - wyliczała Elżbieta Parzych.  

 

tekst  i fot.: Maciej Gryguc
red.: Aneta Kursa

Publikujący: Aneta Kursa

15 grudnia 2023

Powrót na początek strony