Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Druga edycja konkursu „Pomosty Przyszłości”

19 maja 2023

kilka osób podczas konferencji prasowej

Konferencja prasowa: druga edycja Pomostów Przyszłości / fot.: Mateusz Duchnowski

To wydarzenie promujące dobre wzorce współpracy pomiędzy nauką i biznesem. Organizatorem jest Fundacja Technotalenty a współorganizatorem podlaski samorząd. O szczegółach tegorocznej edycji konkursu poinformowali w piątek, 19 maja: marszałek Artur Kosicki oraz przedstawiciele organizatorów.

Konkurs jest skierowany do podlaskich przedsiębiorców i naukowców. Mogą oni zgłosić swoje firmy, instytucje naukowe lub zgłosić się indywidualnie i opisać w jaki sposób współpracują z nauką czy biznesem. Celem „Pomostów Przyszłości” jest podniesienie świadomości środowisk naukowych i biznesowych odnośnie korzyści płynących z obopólnej współpracy oraz pokazanie jej najlepszych praktyk. A jak podkreślał Artur Kosicki, dobre projekty, dobra współpraca oraz nowoczesne podejście do biznesu i nauki to jeden z filarów rozwoju gospodarczego województwa.

– Dlatego bardzo chętnie angażujemy się w tego typu przedsięwzięcia. Pomosty Przyszłości zorganizowane w 2022 roku już przynoszą efekty i ubiegłoroczne projekty cieszą się zainteresowaniem potencjalnych partnerów – podkreślał marszałek. – To jest właśnie zadanie tego konkursu, żeby promować ciekawe inicjatywy, dobre praktyki i ich efekty. Jeżeli sami nie pokażemy ich światu, to nikt za nas tego nie zrobi. Należy też pokazywać lokalnemu środowisku, że taka współpraca jest możliwa i że prowadzi do sukcesu – biznesowego, naukowego, a dla regionu gospodarczego – powiedział.

Adam Walicki, prezes Fundacji Technotalenty, zaznaczył, że konkurs ma pokazywać Podlaskie jako region z ogromnym potencjałem.

– Chcemy prezentować to, co najlepsze. Pokazywać światu województwo jako źródło wspólnych sukcesów. To czym są „Pomosty Przyszłości”, możemy nazwać tworzeniem konkurencyjności, polisą ubezpieczeniową sukcesu, ale możemy też nazwać to budowaniem wiary w ten region – mówił.

Natomiast wiceprezes fundacji Tomasz Stypułkowski zwrócił uwagę, że współpraca pomiędzy nauką a biznesem w krajach wysoko rozwiniętych jest podstawą budowania konkurencyjności firm.

– My jeszcze cały czas jesteśmy na takim etapie uczenia się i walki z pewnymi barierami. Presja jest potężna, bo zarówno Komisja Europejska, jak i wymogi regionalnych programów finansujących działania środowisk naukowego i biznesowego, naciskają na tę współpracę bardzo mocno i od niej nie uciekniemy. Ona w pewnym momencie musi się przerodzić w coś bardzo naturalnego – zaznaczył.

Przedsiębiorców i naukowców do zgłaszania projektów zachęcał przewodniczący Rady Fundacji Technotalenty Marek Siergiej. Jak podkreślał, ich upowszechnianie podnosi atrakcyjność przedsiębiorstw m.in. jako miejsca pracy dla zdolnych i ambitnych absolwentów podlaskich uczelni.

– Trzeba się chwalić. Nie trzeba wstydzić się, że nasze projekty są małe, są drobne, a rezultaty finansowe są odłożone w czasie, bo przecież to jest pewien proces – przekonywał.

Zgłoszenia do konkursu można składać do końca czerwca. Przez wakacje będą oceniane, a laureatów poznamy w październiku. Wiceprezes fundacji Marcin Tomkiel poinformował, że do kapituły konkursowej zostali zaproszeni doświadczeni wdrożeniowcy, „wszyscy spoza regionu”.

– A to dlatego, aby zachować jak największy obiektywizm w ocenie projektów – dodał.  

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Więcej informacji znajduje się na stronie Fundacji Technotalenty

Publikujący: Aneta Kursa

19 maja 2023

Powrót na początek strony